До денес од коронавирус починале најмалку 2.285.334 луѓе во светот, повеќе од 104.848.470 се заразени, а најмалку 63.863.800 закрепнале, покажуваат најновите податоци собрани од агенцијата „Франс прес“.

Податоците се базираат на дневни извештаи на здравствените власти во секоја земја и ги исклучуваат дополнителните ревизии од страна на агенциите за статистика.

Во четвртокот, регистрирани се 16.136 починати ширум светот, а 511.406 се новозаразени. Држави со најмногу смртни случаи во текот на вчерачниот ден се САД со 5.282, Мексико со 1.682 и Бразил со 1.232.

САД се најтешко погодени од пандемијата на коронавирусот со 455.875 смртни случаи и 26.6796733 заразени, според Универзитетот „Џон Хопкинс“.

makfax.com.mk