Потона траект со 80 патници во Индонезија

На езеро на индонезискиот остров Суматра потонал траект со околу 80 патници, а засега е потврдено дека загинало едно лице, а 18 се спасени. Портпаролот на службата за вонредни ситуации изјавил дека траектот потонал поради лошите временски услови околу 17.30 ќасот по локално време.

Акцијата за спасување на езерото Тоба, со површина од 1.145 километри квадратни и натаму трае. Се работи за многу популарно туристичко место.

Вакви трагедии се чести во Индонезија, архипелаг од над 17.000 острови.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари