Лидерката на десничарската партија Национален собир, Марин Ле Пен, никогаш не била поблиску до преземање на власта во Франција, отколку сега, стои во  најновите истражувања од Брисел.

Според ваквите податоци, Ле Пен, не само што би поминала во вториот круг на претседателските избори, туку би освоила и повеќе гласови.

Според најавите на „Политико“, Ле Пен,  ќе треба да  го „вкрсти оружјето“ во телевизиска дебата со министерот за внатрешни работи Жeрар  Дармањин.

Се посочува дека нејзиниот настап ќе биде внимателно следен, четири години откако тогашниот кандидат за претседател, а сега и претседателот Емануел Макрон, беше поразен дуел во пресрет на изборите.

makfax.com.mk