На само 16 километри од местото каде што беше убиен Џорџ Флојд, полицијата вчера повторно уби млад човек од афроамериканско потекло.

Според „Ројтерс“, тој бил запрен поради сообраќаен прекршок, но полициската интервенција завршила со негово убиство. Во моментов се организираат протести пред зградата на полицијата во Бруклин, каде се случи убиството.

Лутите демонстранти се судрија со полицијата, која беше принудена да употреби солзавец и гумени куршуми.

Демонстрантите извикуваа: „Правда за Џорџ Флојд“ и оштетија две полициски возила.

Младиот човек кој беше убиен е идентификуван како Дони Рајт и имал само 20 години.

Во полициско соопштение се вели дека Дони Рајт бил рутински запрен додека возел, дека од претресот било откриено дека е распишана потерница за него и дека седел во неговиот автомобил по обидот за апсење, обидувајќи се да избега, но еден од полицајците пукал во него.

Тој, сепак, избегал, но удрил во друг автомобил недалеку од местото на инцидентот и починал, објави „Ројтерс“.

Џорџ Флојд беше задавен за време на неговото апсење, кога полицаец клекна на него и го задави со коленото врз вратот.


makfax.com.mk