По турскиот воздушен напад, Русија ја повлекува војската од Африн

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја повлекува војската распоредена во близина на сиријскиот град Африн, откако турските авиони извршија воздушен напад.

Како што се наведува, тоа е сторено за да се спречат можните провокации, а за да се избегне опасноста по животот и здравјето на руските војници, оперативната група за помирување на воените страни и воената полиција во областа Африн е преселена во регионот Тел-Аџар.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари