Пет лица загинаа во невремето што ги зафати САД

Во големата бура што го погоди североисточниот дел од САД загинаа пет лица, а речиси половина милион луѓе останаа без струја.

Невремето беше проследено со град, поплави и силен ветер, а службите предупредуваат дека е можно да дојде и до појава на торнадо.

Во сојузната држава Њујорк загина 11 годишно девојче врз кое паднало дрво, а со повреди се здобила мајката на девојчето. Во градот Њубург дрво падна на жена, додека таа управувала со автомотил. Таа исто така нешто почина нешто подоцна.

Во Данбери, во сојузната држава Конектикат, еден маж почина откако дрво падна на камиониот кој го возел, четвртата жртва исто така починала при пад на дрво во Њу Ферфилд, а 31 годишен маж почина откако дрва го уништи неговото возило.

Иако бурата со голема брзина се движи кон истокот на САД, предупредувањата за тешки временски услови остануваат на сила во подрачјето од Вашингтон до Филаделфија и Њујорк до Бостон.

Предупредувања за ново невреме се издадени на подрачјето на Вашингтон и Балтимор.

Поради условите затворени се неколку железнички линии, метроа и патишта.

Предупредувањето за торнадо е издадено за северниот дел од Њујорк, за североисточна Пенсилванија, Масачустес и Јужен Вермонт, а издадени се и предупредувања за град и ветришта со јачина до 130 километри на час.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари