Израелските власти првично изразија загриженост дека потегот може да ги наруши нејзините односи со Русија.

Пентагон користи огромна, но малку позната залиха на американска муниција во Израел за да помогне во задоволувањето на огромната потреба на Украина од артилериски гранати во војната со Русија, велат американските и израелските власти, јавува Њујорк Тајмс.

Залихите обезбедуваат оружје и муниција за Пентагон да ги користи во конфликтите на Блискиот Исток. Соединетите држави, исто така, му дозволија на Израел да пристапи до резервите во итни случаи.

Конфликтот во Украина стана артилериска војна на трошење, при што секоја страна лобира за илјадници гранати секој ден.

Украина нема доволно муниција за своето вооружување од советската ера и во голема мера се префрли на стрелање со артилерија и куршуми донирани од Соединетите Држави и другите западни сојузници.

Артилеријата го сочинува столбот на копнената борбена огнена моќ и за Украина и за Русија, а исходот на војната може да зависи од тоа која страна ќе остане без муниција, велат воените аналитичари.

Бидејќи резервите во Соединетите Држави се напнати и американските производители на оружје сè уште не можат да го следат темпото на операциите на бојното поле на Украина, Пентагон се сврте кон две алтернативни набавки на гранати за да го премости јазот: една во Јужна Кореја и онаа во Израел, чија употреба во војната во Украина не била претходно пријавена.

Испораката на стотици илјади артилериски гранати од двете залихи за да помогне во одржувањето на воените напори на Украина е приказна за границите на американската индустриска база и дипломатската чувствителност на двајца витални сојузници на САД кои јавно се обврзаа да не испраќаат смртоносна воена помош за Украина.

Зеленски: Ја добивме првата транша помош од ЕУ вредна 3 милијарди евра

Израел постојано одбиваше да испорачува оружје на Украина од страв да не ги оштети односите со Москва и првично изрази загриженост дека се чини дека е соучесник во вооружувањето на Украина доколку Пентагон ја повлече својата муниција од залихите.

-Околу половина од 300.000 куршуми наменети за Украина веќе се испорачани во Европа и на крајот ќе бидат испорачани преку Полска, изјавија израелските и американските власти.

Додека високи одбранбени и воени функционери од десетици земји, вклучително и државите на НАТО, се подготвуваат да се состанат во воздухопловната база Рамштајн во Германија во петок за да разговараат за испраќање на Украина повеќе тенкови и друго оружје, американските власти се обидуваат зад сцената да соберат доволно гранати за да го задржи Киев доволно снабден оваа година, вклучително и преку очекуваната пролетна офанзива.

„Со оглед на тоа што линијата на фронтот сега е главно неподвижна, артилеријата стана најважната борбена рака“, рече Марк Ф. висок советник.

Друга анализа објавена минатиот месец од Институтот за истражување на надворешната политика вели дека ако Украина продолжи да добива стабилно снабдување со муниција, особено за артилерија, како и резервни делови, ќе има добри шанси да врати повеќе територија што Русија ја зазеде.

„Прашањето е дали овие предности ќе се покажат доволни за украинските сили да ја вратат територијата од вградените руски трупи“, напишаа Роб Ли и Мајкл Кофман, водечки воени аналитичари.

Вооружувањето на украинската војска со доволно артилериска муниција е дел од поголемите напори предводени од Американците за зголемување на нејзината севкупна борбена моќ преку обезбедување на попрецизно оружје со долг дострел, западни тенкови и оклопни борбени возила и обука за комбинирано оружје.

-САД досега испратија или ветија дека ќе испратат на Украина нешто повеќе од еден милион гранати од 155 милиметри. Значителен дел од тоа – иако помалку од половина – доаѓа од залихите во Израел и Јужна Кореја, рече висок американски функционер, кој сакаше да остане анонимен за да разговара за оперативните прашања.

Други западни земји, вклучувајќи ги Германија, Канада, Естонија и Италија, испратија гранати од 155 милиметри во Украина.

-Украинската армија користи околу 90.000 артилериски куршуми месечно, што е двојно повеќе од брзината што ја произведуваат САД и европските земји заедно, велат американските и западните власти. Остатокот мора да дојде од други извори, вклучувајќи ги постоечките залихи или комерцијални продажби.

Кофман во едно интервју рече дека без прилагодувања за тоа како се бори украинската војска, за идните украински офанзиви би можело да биде потребно значително повеќе артилериска муниција за да се постигне напредок против вградената руска одбрана.

„САД ја надополнуваат разликата од своите залихи, но тоа несомнено е одржливо решение“, рече Кофман, кој е директор на руски студии во CNA, истражувачки институт во Арлингтон, Вирџинија.

„Тоа значи дека САД преземаат на ризик на друго место“.

Официјални лица на Пентагон велат дека мора да се погрижат дури и додека ја вооружуваат Украина, американските залихи да не се спуштат на опасност од многу ниски нивоа.

Според двајца високи израелски функционери, Соединетите Држави му ветиле на Израел дека ќе го надополнат она што го земаат од магацините на неговата територија и веднаш ќе испратат муниција во тешка итна ситуација.

„Уверени сме дека ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина онолку долго колку што е потребно“, рече бриг. Генерал Патрик Рајдер, портпаролот на Пентагон, пред новинарите минатата недела.

„И ние сме уверени дека ќе можеме да продолжиме да ги одржуваме нивоата на подготвеност кои се од витално значење за одбрана на нашата нација“.

Генералот Рајдер изјави за Њујорк Тајмс во изјавата во вторникот дека Пентагон „нема да разговара за локацијата или единиците што ја обезбедуваат опремата или материјалот“, наведувајќи ги оперативните безбедносни причини.

И тие воени резерви играат клучна улога.

Кога минатата година Пентагон првпат ја покрена идејата за повлекување на муницијата од залихите, израелските власти изразија загриженост за реакцијата на Москва.

Израел воведе речиси целосно ембарго за продажба на оружје на Украина, плашејќи се дека Русија би можела да возврати со користење на своите сили во Сирија за да ги ограничи израелските воздушни напади насочени кон иранските и силите на Хезболах таму.

Односот на Израел со Русија е под строг лупа по руската инвазија на Украина во февруари минатата година, а украинските власти ја повикаа израелската влада дека и понудила на нивната земја само ограничена поддршка и потклекнала пред рускиот притисок.

-Како што војната се влечеше, Пентагон и Израелците постигнаа договор за преместување на околу 300.000 гранати од 155 милиметри, изјавија израелски и американски официјални лица.

-Американската желба за преместување на муницијата беше официјално поднесена во шифриран телефонски разговор меѓу американскиот секретар за одбрана, Лојд Џ. Остин Трети, и Бени Ганц, израелскиот министер за одбрана во тоа време, наведува израелски функционер кој бил информиран за деталите од разговорот.

Ганц го изнесе ова прашање до израелскиот кабинет.

Официјалните лица побараа да го слушнат мислењето на одбранбениот естаблишмент, чии претставници препорачаа да се прифати планот за избегнување на тензии со Соединетите држави, делумно затоа што муницијата беше американска сопственост.

Јаир Лапид, тогашниот премиер, го одобри барањето на крајот од дискусијата.

Израелските власти рекоа дека Израел не ја променил својата политика да не ѝ дава на Украина смртоносно оружје и дека се придружува на американската одлука да користи сопствена муниција како што смета дека е соодветно.

„Врз основа на барање на САД, одредена опрема беше префрлена на УСА од нивните залихи во Израел“, се вели во соопштението на портпаролот на израелските одбранбени сили, повикувајќи се на Министерството за одбрана.

Залихите на американски воен хардвер и муниција во Израел потекнуваат од Арапско-израелската војна во 1973 година, во која Соединетите Држави превезуваа оружје за да ги надополнат израелските сили.

По војната, Соединетите Држави основаа складишта во Израел за да можат да се потпрат на нив доколку повторно бидат фатени во криза.

Стратешкиот меморандум потпишан од двете земји во 1980-тите го отвори патот за „предпозиционирање“ на средствата на Пентагон во Израел, наведуваат двајца поранешни американски функционери и поранешен висок израелски воен офицер со директно познавање на договорот.

-Американските тенкови и оклопни транспортери првично беа преместени во јужната пустина на Израел со разбирање дека ќе ги користат американските сили во регионот доколку е потребно, рекоа официјалните лица, кои зборуваа под услов да останат анонимни за да разговараат за чувствителните внатрешни размислувања.

Во 2000-тите, програмата беше проширена за да вклучи муниција за армијата, морнарицата и воздухопловните сили на САД – сите складирани на посебни локации достапни само за американскиот воен персонал, наведува поранешен американски инспектор за оружје.

Во тоа време, резервите, официјално наречени WRSA-I, или Воени резерви за сојузниците-Израел, беа надгледувани од Европската команда на САД. Но, сега со него управува Централната команда на САД, по прекројувањето на нејзината област на одговорност во септември 2021 година.

На Израел му беше дозволено да ја повлече американската муниција од залихите за време на војната со Хезболах во летото 2006 година и повторно за време на операциите против Хамас во Појасот Газа во 2014 година, вели извештајот на Конгресната служба за истражување објавен во февруари 2022 година.

Пентагон, исто така, ѝ пристапи на Јужна Кореја минатата година за пренос на муниција од американските резерви таму во Украина.

-Јужнокорејците беа поподготвени од Израелците да соработуваат со Соединетите Држави за користење на акциите, изјави висок американски функционер.

-Но, тие исто така се спротивставија на испраќање артилериски гранати директно во Украина, иако од различни причини, рече официјалниот претставник.

Јужнокорејската влада не сакаше артилериски куршуми со ознака R.O.K. (Република Кореја) да се појават во Украина со кршење на јужнокорејските правила за извоз на оружје.

Постигнат е компромис.

Артилериски гранати од корејските резерви ќе бидат испратени за да ги надополнат американските резерви на друго место.

Соединетите држави, исто така, се согласија да купат 100.000 нови артилериски гранати од Јужна Кореја, договор што претходно го објави The Wall Street Journal.

Холандија најави испраќање на системи „Патриот“ во Украина

Американските власти велат дека пристапот до залихите во странство ќе помогне да се премостат Украинците додека американските производители на муниција не можат да го зголемат своето производство.

Други фактори може да го намалат притисокот за повеќе школки.

-Рускиот артилериски оган нагло се намали во последниве недели, рекоа претставници на Пентагон, што веројатно го одразува рационирањето на куршумите поради малите резерви.

-Претставници на Белата куќа во ноември рекоа дека Северна Кореја испраќа артилериски гранати во Русија, што е уште еден знак за веројатен недостиг на муниција, рекоа американските власти.

Конечно, САД и помагаат на Украина поефикасно да ја користи муницијата. Украинците пукаа така многу артилериски баражи кои околу една третина од хаубици од 155 милиметри обезбедени од Соединетите Американски Држави и другите западни земји не се во функција за поправка.

Во текот на летото, за време на интензивните борби меѓу Украина и Русија во источниот регион на Донбас, претставници на Пентагон собраа сателитски снимки кои го покажаа уништувањето на обработливото земјиште меѓу рововите на двете сили.

Полињата беа трансформирани во месечеви пејзажи, продлабочени и опсечени со илјадници кратерски школки.

Оттогаш, американските власти се потпираат на Украинците да ја користат нивната артилерија поразумно. И доаѓањето на прецизна ракетна артилерија, како ракетната артилерија ХИМАРС, ѝ овозможи на Украина да удри повешто.

Извор: Њујорк Тајмс

Фото: Профи