Од ракети до мунуција, Пентагон се бори да ја нахрани воената машина

Адмиралот на американската морнарица имаше отворена порака за воените изведувачи кои градат прецизно наведувани ракети за нејзините воени бродови, подморници и авиони.

Дерил Кодл испрати отворена порака во време кога САД испраќаат оружје во Украина и се подготвуваат за можен конфликт со Кина.

„Погледни ме! Не го оправдувам фактот дека не го доставувате оружјето што ни треба. Во ред?“, рече адмиралот задолжен за снабдување со оружје на поголемиот дел од флотата на источниот брег на морнарицата, предупредувајќи ги изведувачите за време на состанокот во јануари, јавува „Њујорк тајмс“ (NYT).

„Зборуваме за војување, национална безбедност и борба против конкурент и потенцијален непријател каков што досега не сме имале. И не можеме да се грижиме за овие испораки.“

адмиралот Дерил Кодл

Неговата фрустрација го одразува проблемот што стана алармантно очигледен бидејќи Пентагон испраќа сопствена залиха на оружје за да и помогне на Украина да се бори против Русија, а Вашингтон внимателно гледа дали Кина може да предизвика нов конфликт со инвазијата на Тајван.

NYT пишува дека САД немаат капацитет да го произведат оружјето што им е потребно на Вашингтон и неговите сојузници во време на зголемени тензии меѓу силите.

Консолидацијата на индустријата, осиромашените производни линии и проблемите со синџирот на снабдување го ограничија производството на основна муниција како што се артилериски гранати.

Тие, исто така, изразија загриженост за создавање соодветни залихи на пософистицирано оружје, вклучувајќи проектили, системи за противвоздушна одбрана и противартилериски радари.

Пентагон, Белата куќа, Конгресот и воените изведувачи преземаат чекори за решавање на проблемот.

Во меѓувреме, буџетите за набавки растат.

Војската им нуди на добавувачите повеќегодишни договори за да ги охрабри компаниите да инвестираат повеќе во нивниот производствен капацитет и испраќа тимови да помогнат во решавањето на тесните грла во снабдувањето.

Адмиралот бесен

Во првите 10 месеци од руската инвазија на Украина, за време на која Вашингтон одобри воена помош од 33 милијарди долари за Киев, САД испратија толку многу ракети Стингер од сопствените резерви што ќе бидат потребни 13 години производство на сегашното ниво за да ги заменат.

„Испрати толку многу проектили Javelin што ќе му требаат пет години со минатогодишното темпо да ги замени“, тврди Raytheon, компанија која помага во изградбата на ракетни системи.

Доколку избувне војна со Кина со целосен размер, САД би останале без противбродски ракети со долг дострел, витално оружје во секој конфликт со Кина, во рок од седум дена, според серијата воени игри спроведени од Центарот за Тинк-тенк за стратешки и меѓународни студии со седиште во Вашингтон.

Недостатоците на националната одбранбена индустриска база се илустрирани со недостатокот на ракетни мотори со цврсто гориво потребни за напојување на широк опсег на прецизни ракетни системи, како што е крстаречката ракета SM-6 произведена од Рејтеон.

Адмиралот особено го налути недостатокот на ракети СМ-6, кои се користат за одбрана на бродовите од непријателски авиони, беспилотни летала и крстаречки ракети.

Проблемот нема да се реши до средината на 2024 година

Неодамнешниот пожар ја прекина производната линија на еден од двата преостанати добавувачи, Aerojet Rocketdyne, предизвикувајќи дополнителни одложувања во испораката на SM-6 и други прецизни ракетни системи, бидејќи Пентагон нарачува за илјадници нови проектили.

Директорот тврди дека проблемот нема да се реши „најверојатно до средината на 2024 година“.

Aerojet произведува мотори за постари системи како што се противтенковски ракети Javelin и противвоздушни ракети Stinger, од кои повеќе од 10.000 се веќе испратени во Украина.

Исто така, гради нови ракети потребни за придвижување на таканаречените хиперсонични ракети, како и ракети за нова генерација нуклеарно оружје за САД, па дури и ракета за новиот вселенски брод на Американската вселенска агенција (НАСА) што наскоро ќе тргне кон Месечината.

Резултатот е заостаток од милијарди долари во компанијата и фрустрација во Пентагон поради темпото на испорака.

„На крајот на денот, сакам магацините да се полнат“, им рече адмиралот Кодл на изведувачите и персоналот на морнарицата во јануари, мислејќи на складиштата на неговите бродови за наведувани проектили.

“ДОБРО? Сакам да се пополнат цевките на бродот“.

Не е еден, недостигаат повеќе елементи 

Други недостиг што го забавува производството вклучува едноставни елементи како што се топчести лежишта, клучна компонента на одредени системи за водење на проектили и челични одлеаноци, кои се користат за производство на мотори.

Исто така, постои само една компанија, Вилијамс Интернешнл, која произведува турбофан мотори за повеќето крстосувачки ракети, според Сет Г. Џонс, поранешен функционер во Министерството за одбрана, сега во Центарот за стратешки и меѓународни студии, оружје што би било од витално значење за секоја војна со Кина со оглед на нивниот долг дострел.

Тековните проблеми имаат корени во последиците од крајот на Студената војна, кога обидот за „мировна дивиденда“ доведе до намалување на набавката на оружје и консолидација на индустријата.

Во 1993 година, Норман Августин, тогашен извршен директор на Мартин Мариета, еден од најголемите воени изведувачи, доби покана за вечера со секретарот за одбрана Лес Аспин, кој му помагаше на претседателот Бил Клинтон да сфати како да ги намали воените трошоци.

Кога тој пристигна, повеќе од десетина други главни извршни директори од големи изведувачи беа таму на собир што ќе стане познат како „Последната вечера“.

Пораката што г.Аспин ја пренесе е дека голем број од комапниите треба да исчезнат, преку спојувања или да го напуштат бизисот.

„Трошоците би биле огромни за одржување на полуполните фабрики, фабрички линии за склопување“, рече г.Аугустин, кој сега има 87 години, во интервјуто во кафуле во близина на неговиот дом во Мериленд, потсетувајќи се на пораката споделена со директорите.

„Владата немаше да ни каже кои ќе бидат преживеаните – ќе требаше да го откриеме тоа“.

Г. Августин сè уште има копија од деталната табела „Последната вечера“ поделена по системи за оружје што ја напишал по вечерата. Вкупниот број бродоградилишта и производители на тактички ракети ќе се намали на четири од осум, додека бројот на производители на ракетни мотори ќе се намали на два од пет.

Наскоро, Мартин Мариета ги купи GE Aerospace и Space Systems на General Dynamics, а потоа се спои со Lockheed Corporation со седиште во Калифорнија за да го формира она што сега е познато како Lockheed Martin.

„Заклучокот што го донесоа – да се ослободат од поголемиот дел од централата и C.E.O.s а оние кои ќе ги остават во бизнисот да работат 100 отсто, мислам дека тоа беше вистинскиот заклучок во тоа време“, рече г.Аугустин.

„Но, тоа имаше долгорочни последици. Предизвикот со кој се соочуваме денес беше наша креација“.

Од крајот на Студената војна, Соединетите Држави – од перспектива на барањата за нивната индустриска база – се соочија или со кратки борби со висок интензитет, како првата војна во Персискиот Залив во 1990-91 година и периодите на војната во Ирак почнувајќи во 2003 година, или продолжени, но конфликти со помал интензитет, како што е повеќедецениската војна во Авганистан, рече Мајкл Е. О’Хенлон, воен научник од Институтот Брукингс.

Но, дури и овие ангажмани, многу различни по обем од потенцијалните конфронтации со другите големи сили, ги изложија новите ризици: до 2016 година, САД немаа прецизни проектили по серијата борби во Авганистан, потоа во Ирак, Либија и конечно во Сирија.

Пентагон накратко го зголеми производството за да ги обнови испораките на ракети, но тоа беше привремен потег, рече Вилијам А. ЛаПланте, потсекретарот за одбрана кој го надгледува купувањето.

Водачите на Министерството за одбрана и пратениците кои го одредуваат буџетот, честопати се свртуваат кон ракетните програми за да ги намалат вкупните трошоци.

Испорака на оружје

Поттикнати од лобистите во воената индустрија – и стотиците пензионирани високи воени офицери што ги ангажирале во нивните тимови за продажба и маркетинг – владата наместо тоа, главно се фокусираше на купување нови бродови, авиони и други екстремно скапи парчиња опрема, каде што големите изведувачи ги заработуваат најголем дел од своите пари.

Лобистите, исто така, го притискаа Конгресот да ги задржи постарите бродови и авиони за кои дури и Министерството за одбрана вели дека имаат ограничена воена вредност, но кои согоруваат големи суми пари за опремување и персонал.

Но, артиклите со пониски цени – како што се проектилите и другата муниција – станаа лесен начин за намалување на буџетите за да се продолжи со трошењето на артиклите од големи билети.

„Станува многу привлечно кога нашите буџети се балансираат, да ги балансираме со средствата за муниција, бидејќи тоа се заменливи пари“, рече г. ЛаПланте.

„Навистина дозволивме производните линии да станат ладни и гледавме како деловите стануваат застарени“.

Таа навика се прошири и на европските сојузници, како што е Полска, која се обврза да купи борбени авиони Ф-35, кои чинат околу 80 милиони долари по парче, но не доволно проектили за да ги користат повеќе од околу две недели во војна, рече Хејс, главен извршен директор на Raytheon, чиј оддел на Pratt & Whitney произведува мотори за напаѓачките авиони.

„Ние трошиме многу пари на некои многу извонредни големи системи и не трошиме или се фокусираме толку многу на муницијата неопходна за нивна поддршка“, рече Хејс во декември.

„Никој не ги купува оружените системи потребни за да се вклучи во нешто друго освен многу, многу краткорочна битка“.

Пентагон сега работи на отфрлање на пристапот изграден околу филозофијата „точно на време“ во стилот на Волмарт за задржување на залихите на ниско ниво и наместо да се фокусира повеќе на производствениот капацитет, рече ЛаПланте во интервјуто.

Белата куќа Бајден овој месец предложи зголемување на буџетот за 51 отсто за купување ракети и муниција во споредба со 2022 година, достигнувајќи вкупно 30,6 милијарди долари.

И тоа е само почеток. Предложениот буџет на Белата куќа само за набавка на ракети на воздухопловните сили треба да скокне на речиси 13 милијарди долари до 2028 година од 2,2 милијарди долари во 2021 година. (Конгресот штотуку почнува да ги разгледува предлозите на администрацијата и оние од двете страни на Капитол Хил.)

Големите изведувачи како Локхид Мартин, со поддршка на Пентагон, бараат низ САД да донесат нови добавувачи за ракетни програми. Министерството за одбрана, исто така, испраќа тимови за да им помогне да ги елиминираат тесните грла, вклучително и да се обратат до сојузниците од целиот свет за да најдат одредени делови во недостиг што ги спречуваат линиите за склопување.

Минатата година, Локхид можеше да произведе 7.500 артилериски ракети што украинските трупи ги испукаа со голем ефект од фрлачите на HIMARS. Оваа година тој број ќе скокне на 10.000.

Но, тоа е сè уште многу помалку отколку што му треба на Пентагон, дури и само за снабдување со Украина, и тоа е еден од повеќе од десетина ракетни системи што изведувачите сега брзаат да ги прошират.

Напливот на трошоците веројатно ќе се претвори на долг рок во зголемен профит на воените изведувачи. Но, краткорочно, неколку од нив, како Локхид, продолжуваат да се борат да вработат работници и да го елиминираат недостигот од клучните компоненти потребни за да се задоволат барањата на Пентагон.

Локхид очекува неговите приходи да останат рамни оваа година, иако федералната влада ги зголемува трошоците.

Изградбата на дополнителниот потребен капацитет веројатно ќе потрае неколку години.

„Секогаш кога ќе видите анализа која вели, еј, можеби нема да бидеме подготвени да ги постигнеме нашите стратешки цели, тоа е загрижувачко“, рече Френк А. Сент Џон, главен оперативен директор во Локхид Мартин, најголемиот воен изведувач во интервју.

„Ние сме на пат да одговориме на таа потреба“.

Американски волонтер ги учи украинските војници како да користат проектил Џавелин минатата година.

Конгресот во декември му даде на Пентагон ново овластување на воените изведувачи да им доделува повеќегодишни договори за купување ракетни системи, обезбедувајќи финансиски обврски што им овозможуваат да ангажираат повеќе подизведувачи или да ги прошират фабриките за да можат да изградат повеќе проектили, знаејќи дека треба да се направи профит.

„Тоа ќе и даде на индустријата вистинска потврда дека ќе бидат во неа во наредните години“, рече  ЛаПланте.

„Тоа е голема, голема промена на културата“.

Пентагон минатата година, исто така, создаде тим назначен да работи со изведувачи за да ги идентификува недостигот на работна сила и синџирот на снабдување – а потоа даде повеќе од 2 милијарди долари средства за брзо да помогне во нивното решавање.

Тој тим започна со фокус на повторно снабдување со оружје испратено во Украина, рече ЛаПланте, но сега е формиран како потрајна единица во Пентагон за да му помогне на Министерството за одбрана да направи „севкупна промена од само-ин- временско размислување“.

Во пресврт на политиката по Студената војна, антимонополските регулатори, исто така, ја зголемија контролата на континуираната консолидација на воената индустрија, при што Федералната трговска комисија, на пример, минатата година го блокираше планот од 4,4 милијарди долари на Локхид Мартин за купување на Aerojet Rocketdyne.

„Не можеме да си дозволиме да дозволиме понатамошна концентрација на пазарите клучни за нашата национална безбедност и одбрана“, рече Холи Ведова, директорката на Бирото за конкуренција на трговската комисија, на почетокот на минатата година, откако агенцијата тужеше за блокирање на договорот.

Друга голема одбранбена компанија, L3 Harris Technologies, која е шеста по големина во нацијата, се пресели да го купи Aerojet, договор кој сè уште не е завршен. Но, изведувачите бараат и нови опции за проширување на способноста за изградба на ракетни мотори, при што Локхид бара понуди од различни потенцијални нови добавувачи.

Aerojet неодамна се пресели во проширување на сопствените погони за ракетни мотори во Арканзас и Алабама, каде што компанијата произведува ракетни мотори за SM-6 што ги чека морнарицата, како и ракетата PAC-3, која Тајван ја чека како одбрана од какви било дојдовни ракетни закани.

„Д.О.Д. лидерите сигнализираа критична потреба за надополнување на постоечките залихи“, се вели во соопштението на компанијата, „како и потреба да се инвестира значително за да се реши целокупниот залихи на муниција“.

Воздухопловните сили почнаа да го менуваат начинот на купување ракетни системи делумно за да го прошират бројот на компании кои произведуваат клучни елементи како ракетни мотори, рече Ендрју Хантер, помошник секретар во воздухопловните сили задолжен за набавки.

„Речиси е незамисливо еден добавувач да има капацитет каков што ќе ви треба, ако тој конфликт се прошири“, рече тој откако беше прашан за недостигот на ракетни мотори.

Претседателот Бајден, исто така, се сврте кон Законот за одбранбено производство – користен за време на пандемијата за да се забрза производството на респиратори и вакцини – за побрзо да продолжи со новите ракетни програми, вклучително и голем број хиперсонични оружја што се развиваат за воздухопловните сили, армијата и морнарицата.

Сите потези беа потребни затоа што Соединетите Држави ги потценија заканите со кои сега се соочуваат – или не успеаја да се подготват соодветно, признаа претставниците на Пентагон.

„Никој не очекуваше продолжен конфликт со голем обем што го гледаме во Украина, или дека би можеле да го видиме против стратешки конкурент во иднина“, рече ЛаПланте овој месец, мислејќи на Кина.

Зголемувањето на барањата за продажба на оружје од страна на Соединетите Држави од сојузниците во Европа и Азија, исто така, ќе помогне со создавање поголема побарувачка што може да ги поддржи домашните производни линии.

Само за Тајван има заостанати нарачки од 19 милијарди долари за оружје од американско производство – големи делови од нив за ракети „Стингер“ со ракетни мотори изградени од „Аероџет“ кои веќе се дефицитарни.

Пентагон, исто така, работи со одредени сојузници на САД за да создаде повеќе партнерства, како што е договорот од 1,2 милијарди долари доделен минатата година за финансирање на заеднички проект помеѓу Raytheon и норвешката одбранбена фирма Kongsberg за изградба на ракетен систем земја-воздух наречен NASAMS што се испраќа. до Украина.

Г-ѓа Хикс, заменик-секретарот за одбрана, рече дека целта не е нужно да се подготви за војна со Кина – тоа е да се одврати од избивање.

„Сепак, мора да имаме борбен кредибилитет за да победиме ако мораме да се бориме“, рече таа.

Извор: NYTimes

Фото: профи