“Ова е новата елита на Европа”

Поранешниот стратег на кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп Стив Бенон во Рим изјави дека ултра-десничарските патриоти се "новата елита" на Европа, објави АП.
"Новата елита во овие популистички движења се патриоти во општеството", изјави Бенон на еден форум во Рим.

Според АП, тој ги пофали популистичките лидери во Европа и ја посочи италијанската влада како еден од примерите.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој исто така говореше на форумот порано денеска, рече дека меѓу членовите на ултрамодерниот политички спектар има "вистински бранители на европските вредности".

Поранешниот главен стратег на Доналд Трамп има намера да ја обедини европската екстремна десница пред претстојните избори за Европскиот парламент.

Како што беше споменато од Политико, Бенон има план да формира, да ја поддржи и да помогне во кампањата на "десничарски, анти естаблишмент групи ".

"Сите се согласуваат дека следните избори за Европскиот парламент во мај следната година се многу важни. Тие треба да бидат можност за првиот вистински отпор на континентот на оние кои прават журки во Давос. Тоа ќе биде неверојатно важен момент за Европа ", рече Бенон.

Според извештајот на Ла Стампа, кој не ги именуваше изворите, Бенон посочи дека изборите на 4 март би можеле да означат нов пат во Европа и да го отворат патот за нови популистички движења за борба против влијанието на германската канцеларка Ангела Меркел и на францускиот претседател, Емануел Макрон.

Бенон не е новина за европската политика. Тој е близок со Нигел Фараџ, поранешен лидер на Укип, кој му се заблагодари на зголемувањето на успешната кампања за Британија да ја напушти ЕУ, делумно поради поддршката на вестите на Breitbart, кои имаат канцеларија во Велика Британија.

Поврзани

Најнови вести

Коментари