ОН повика на ставање крај на “нечовечката” политика на ЕУ во Средоземното море

Според Обединетите Нации, политиката на Европската унија за поддршка на либиските власти при фаќањето на мигранти во Медитеранот и нивното враќање во “ужасни” затвори, во оваа северноафриканска држава, е “нечовечки”.

„Страдањето на мигрантите приведени во Либија е навреда кон совеста на човештвото“, смета високиот комесар на ОН за човекови права, Зејд Раад ал-Хусеин.

Во соопштението се додава дека политиката на ЕУ за поддршка на либиската крајбрежна стража и враќањето на мигрантите назад од Медитеранот е нехумано .

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари