Од нервни гасови до непознати егзотични отрови: Со што Кремљ ги труе непријателите?

Сомнително труење на критичарот на Кремљ Петaр Верзилов во Москва, само неколку месеци по труењето со нервни агенси во Велика Британија, што доведе до еден загинат и три случаи на тешки оболувања, предизвикува да се врати сеќавањето на други непријатели на Кремљ кои станаа жртви на токсични напади во ерата на рускиот претседател Владимир Путин, но и порано.

Лекарите во Берлин, каде што руско-канадскиот државјанин Верзилов беше примен на 15 септември со сериозна болка, рекоа дека е "многу веројатно" дека е отруен. Лекарите во Германија велат дека има нарушување на нервите кои ги регулираат внатрешните органи на Верзилов, долгогодишен противник на рускиот претседател Путин и член на панк групата "Пуси рајот" и дисидент.

Случајот со Верзилов доаѓа само неколку месеци откако поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа пронајдени во несвест во еден парк во англискиот град Салсбури. Британската истрага откри дека Скрипалеви се отруени со смртоносниот Новичок, и утврди дека рускиот напад бил извршен од страна на државните агенти, подоцна идентификувани како двајца мажи кои патувале под името Александар Петров и Руслан Боширов.

Пред помалку од четири месеци претходно, британците Роули и Чарли Дон Стардес беа однесени во болница во Салсбури во критична состојба и е утврдено дека биле отруени со Новичок. Стардес почина на 8-ми јули.

Нападот на Скрипал ја прошири листата на случаи на труење на противници и критичари на Кремљ во последните неколку години, од кои некои завршија фатално, што предизвика сомнение за убиства во стилот на КГБ.

Додека Скрипал беше хоспитализиран, комесарот на полицијата во Лондон, Марк Роли, изјави дека властите "мора да бидат будни поради фактот дека постојат државни закани илустрирани со случајот на Александар Литвиненко".

Литвиненко, поранешен руски државен агент за безбедност, кој отиде во Велика Британија и стана острар критичар на Кремљ, беше сериозно болен во ноември 2006 година и почина три недели подоцна. Беше откриено дека е отруен со радиоактивен полониум.

Ова е преглед на отрови за кои се верува дека се користеле во добро познатите случаи на меѓународни и домашни токсични напади во кои се вклучени Русите, пишува Радио Слободна Европа.

Фентанил и карфентанил

Првичните извештаи во британските медиуми наведоа дека властите се сомневаат дека Скрипал и неговата ќерка биле изложени на фентанил, синтетички лек за болка кој е најмалку 50 пати посилен од морфиумот. Поврзан синтетички опијат, Carfentanil е 100 пати повеќе силен од фентанил, и околу 10.000 пати посилен од морфиумот.

Освен за медицинска употреба, се злоупотребува како уличен лек кој често има смртоносни ефекти, овие лекови се користат како потенцијално смртоносно онеспособувачко средство. Тие може да запалат во контакт со кожата или ако вдишат во воздухот.

Московската заложничка криза во театарот

Во извештајот на британските научни експерти, кои извршиле тестирања на облека и урина на три од преживеаните од заложничката криза во московскиот театар во 2002 година, беше откриено дека руските специјални сили користеле Carfentanil како начин да се оневозможат чеченските сепаратисти кои држеа 800 луѓе во заробеништво во театарот Дубровка.
Операцијата беше успешна, но повеќе од 120 заложници починаа од ефектите на оваа дрога.

Гелсемиум - "трева срцекршачка"

Најчувствителен дел од Gelsemium отровот е Gelsemium elegans, или "трева Heartbreaker", редок вид на растение кое расте само во Азија.

Поврзувањето на храната со "токсини од тревки" е добро познат метод за убивање на руски и кинески убијци.

Полониум-210

Полониум е редок и високорадиоактивен елемент со ураниумски минерали. Полониум-210 е околу 250.000 пати повеќе токсичен од водород цијанид, што е високо токсична течност кој е способна за брзо убивање кога се користи во концентрирана доза.

Поранешниот офицер во руската ФСБ служба за безбедност, Александар Литвиненко побегнал во Лондон со своето семејство во 2000 година и му беше даден политички азил. Литвиненко беше отруен во суши бар во Лондон во ноември 2006 година, а обдукцијата откри траги од полониум-210 во неговото тело. Британски експерти рекоа дека тој е веројатно првиот човек кој умрел од акутни ефекти од полониум-210.

Британската истрага во јануари 2016 заклучи дека има "силни посредни докази на одговорност на руската држава" и дека рускиот претседател Владимир Путин и поранешниот шеф на шпионската служба Николај Патрушев "веројатно го одобриле" труење на Литвиненко.

Талиум

Талиум е хемиски елемент кој се наоѓа во калиумова руда, но исто така е нус-производ добиен со рафинирање на хемиски сулфиди. Мали, нетоксични количини на радиоизотоп талиј-201 се користат во скенери за нуклеарна медицина.

Солите од талиум се многу токсични и се користат во отрови за глувци и инсектициди. Труењето со талиум доведува до губење на косата. Поради неговата употреба како оружје за убивање, понекогаш се нарекува "отров на трујачите".

Николај Коклов бил советски агент на КГБ кој отишол во САД во 1953 година и сведочел за операциите на КГБ. Коклов бил третиран поради труење со талиум во Франкфурт, Германија, во 1 957, по неуспешниот обид за атентат од КГБ, веројатно првиот радиолошки напад од страна на агентите на КГБ.

Tetrachloridibiodioxin (TCDD) - "Диоксин"

TCDD - Обично, иако погрешно, се нарекува безбоен диоксин, кој нема мирис и е цврст материјал на собна температура. Тој е главниот загадувач на Agent Orange, супстанција за дефолијација што ја користела американската војска во војната во Виетнам. TCDD е класифицирана како канцерогена за луѓето од страна на Меѓународната агенција за истражување на ракот.

Украинскиот политичар Виктор Јушченко беше отруен од опасни количини на TCDD на крајот од 2004 година, додека тој беше кандидат за претседател против рускиот кандидат Виктор Јанукович. Тестовите во тоа време покажаа дека ја има втората највисока концентрација на TCDD досега измерена кај луѓето. Како резултат на тоа, неговото лице е изобличено со години, но полека се обновува.

Микроинженерско топче рицин

Советскиот Сојуз поседуваше воена верзија на рицинов отров за време на Студената војна, кога КГБ е осомничен за обиди за убиство на најмалку три познати дезертери на Варшавскиот пакт. Рицин е природно произведен од семето на ricinus communis, кое е смачкано за да се произведе рицинусово масло.

Пулпа од 8 здели се смета за опасна доза за возрасни. Меѓутоа, смртта од употребата на раствор од семето на рицин е ретка поради комплексот на лушпи и семе, бидејќи човечкото тело може да го свари отровот.

Најпознат случај е т.н. "чадор за атентат" на бугарскиот дисидент новинар Георги Марков во Лондон во септември 1978 година. Марков, кој работел за BBC и Радио Слободна Европа, починал четири дена откако му е дадена инекција со микроинжинерска топка која содржела рицинов отров. Британските инспектори се сомневале дека топката ја испалил убиец кој користел уред скриен во врвот на чадорот, додека Марков чекал автобус на мостот Ватерло во Лондон.

Неидентификувани отрови

Хафизула Амин беше авганистански политичар за време на Студената војна, кој беше претседател на три месеци во 1979 година, откако наредил убиство на неговиот претходник про-советски ориентираниот Нур Мухамед Тараки. Советските власти рекоа дека Амин бил агент на ЦИА.

Агент на КГБ се вметнал во претседателската палата и станал готвач кој се обидел да го отруе Амин на 13 декември 1979 година, но Амин се сомневал дека ќе го отрујат, па ја заменил храната и пијалокот со својот зет - кои се разболел и бил испратен во болница во Москва.

Две недели подоцна, Амин е убиен од страна на советските сили што ја окупираа палатата на Тајабег во Кабул. Советскиот Сојуз потоа го назначи Бабрак Кармал за авганистански претседател.

Руската истражувачка новинарка, активист за човекови права и критичар на Кремљ, Ана Политковскаја во септември 2004 година сериозно оболе после пиење чај на лет на Аерофлот од Москва до јужниот дел на Русија за време на кризата со заложници во училиштето во Беслан.

Политковскаја се верува дека е отруена од страна на ФСБ, а медиумите велат дека нејзините напаѓачите користеле некој непознат токсин, кој е подготвен во објект на поранешната советска тајна полиција. Политковскаја преживеа, но беше убиена две години подоцна во лифтот во нејзината зграда во Москва.

Поврзани

Најнови вести

Коментари