Доналд Трамп ќе се појави пред федералниот суд во Мајами во вторник, откако беше обвинет за ракување со доверливи документи, изјави неговиот адвокат.

Обвинението – документ во кој се детализирани обвиненијата против него – штотуку беше отпечатено од американското Министерство за правда

Поранешниот претседател се соочува со 37 кривични обвиненија за задржување информации за националната одбрана, нуклеарни тајни и опструкција

Доверливите датотеки биле складирани во туш, бања, сала за бал и неговата спална соба, се наведува во обвиненијата
Волт Наута, близок соработник на Трамп, е обвинет одделно и заедно со Трамп за ракување со доверливи датотеки

Адвокатскиот тим на Трамп имаше значително потресување откако адвокатите Џим Трасти и Џон Роули објавија оставки

Поранешниот претседател, кој води кампања за враќање во Белата куќа во 2024 година, вели дека обвинението е „одвратен чин на мешање во изборите“.

Обвинението против поранешниот американски претседател Доналд Трамп штотуку е одпечатено, пишува Би-Би-Си.

Обвинението е напишано на 49 страници и се состои од 37 точки:

-31 точки за намерно задржување информации за националната одбрана
-Една точка за заговор за попречување на правдата
-Една точка за задржување документ или запис
-Една точка за коруптивно прикривање документ или запис
-Една точка за прикривање документ во федерална истрага
-Голем број на шеми за прикривање
-Една точка на лажни изјави и претставувања

Во првата точка, обвинителите забележуваат дека како претседател на САД, Доналд Трамп имал пристап до „најчувствителните доверливи документи и информации за националната безбедност“, вклучувајќи информации од разузнавачката заедница и Министерството за одбрана.

Во обвинението се наведува и дека за време на неговиот претседателски мандат собирал весници, исечоци од печатот, писма, белешки, мапи, фотографии, официјални документи и други материјали во картонски кутии што ги чувал во Белата куќа.

„Меѓу материјалите што Трамп ги чуваше во своите кутии имаше стотици доверливи документи“, се наведува во обвинението.

Третата точка од обвинението го товари Трамп дека чувал „информации поврзани со одбранбените и вооружените способности и на Соединетите држави и на странските земји“.

Документите, исто така, вклучувале „нуклеарни програми на Соединетите држави, потенцијалната ранливост на Соединетите држави и нивните сојузници од воен напад“ и „планови за можна одмазда“ како одговор на странски напад.

Потсетуваме дека Трамп претходно објави дека против него е покренато обвинение за погрешно ракување со документите, кои ги задржа откако ја напушти Белата куќа во јануари 2021 година.

Тој изјави дека мора да се појави во судницата во Мајами следниот вторник и рече дека е „невин човек“.

Ова е прво федерално обвинение во историјата на САД против поранешен претседател на САД.

Фото: принтскрин ББЦ