Нетанјаху ги демантира обвинувањата за примање мито

Веднаш по предлогот на полицијата до државниот обвинител на Израел да го обвини премиерот на земјата за примање мито, Бенјамин Нетанјаху се огласи и ги демантираше таквите обвинувања против него. Тој ги нарече обвинувањата неосновани и го потврди ставот дека успешно ќе го заврши својот четврт мандат на местото премиер.

Полицијата може само да предложи до државниот обвинител, а тој ја има конечната одлука, објаснува Ројтерс. Нетанјаху тврди дека е невин, а од почетокот на 2017-та година неколкупати тој е испрашуван од полицијата.

Израелските медиуми пренесуваат дека Нетанјаху примил подароци од бизнисмени и дека правел договор со еден изрелски издавач за намалување на медиумска конкуренција, заради позитивни текстови во весниците.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари