Според проектираните резултати од среднорочните избори во САД, републиканците во средата освоија мнозинство во Претставничкиот дом, поставувајќи ја основата за двегодишна поделба на власта во американскиот Конгрес, бидејќи демократите на претседателот Џо Бајден ја задржаа контролата врз Сенатот.

Благодарение на мнозинството во Претставничкиот дом, републиканците ќе можат да го спречат Бајден да ја спроведе неговата политичка агенда и да започнат потенцијално политички штетни истраги против неговата администрација и семејство. Сепак, тесната изборна победа на републиканците е далеку од „црвениот бран“ на кој се надеваше партијата.

По повеќе од една недела пребројување на гласовите, Едисон Рисрч предвиде дека републиканците ги освоиле 218 места што им се потребни за контрола на Претставничкиот дом. Партијата го освои одлучувачкото 218 место во 27 конгресна област во Калифорнија.

Иако Бајден ја загуби контролата врз Претставничкиот дом, тој рече дека очекува да работи со републиканците. На прес-конференција минатата недела, тој рече: „Мислам дека американскиот народ јасно стави до знаење дека очекува републиканците да бидат подготвени да соработуваат и со мене“.

Иако очекуваниот „црвен бран“ на републиканците во Претставничкиот дом никогаш не стигна до брегот, конзервативците се држат до својата програма. Како одмазда за двата обиди за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп – кој во средата објави нова кандидатура на изборите во ноември 2024 година – републиканците се подготвуваат да ги истражат претставниците на администрацијата на Бајден и синот на претседателот Хантер за деловните зделки на Кина и други земји.

На меѓународен план, републиканците може да се обидат да ја намалат американската воена и економска помош за Украина додека таа се бори со руските сили.