Рускиот опозициски лидер, кој е во затвор, Алексеј Навални, објави дека го прекинува штрајкот со глад откако доби медицинска помош и откако лекарите го предупредија дека ако продолжи, неговиот живот ќе биде загрозен.

Со објава на „Инстаграм“, на 24-тиот ден од штрајкот со глад, Навални изјави дека ќе продолжи да бара неговиот лекар да го прегледува поради губење на чувството на рацете и нозете, пренесе АП.

Тој додаде дека, сепак, ќе го прекине штрајкот откако ќе биде прегледан од лекари кои не се од затворот, што тој го нарече „огромен напредок“.

Навални изјави дека е постигнат огромен напредок благодарение на поддршката на голем број луѓе ширум земјата и светот.

Тој штрајкуваше од 31 март во знак на протест поради одбивањето на затворската управа да му дозволи да го посетуваат неговите лекари откако почувствува остри болки во грбот и чувство на вкочанетост на нозете.

Навални издржува затворска казна од две и пол години под обвинение за стар случај на проневера, за кој тврди дека е лажен.


makfax.com.mk