Карлос Шакал, левичарски милитант кој организираше терористички напади низ целиот свет во 1970-тите и 1980-тите години, бара од францускиот суд да му ја намали доживотната казна затвор.

Тој беше осуден за крвав напад со гранати во Париз во 1974 година.

Самопрогласениот „професионален револуционер“, со вистинско име Илич Рамирез Санчез, е во затвор во Франција, откако француските специјалнитсили го уапсија во суданскиот главен град Картум во 1994 година.

Тој беше прогласен за виновен во 2017 година за смртоносен напад врз продавница на Елисејските полиња во Париз, во кој две лица загинаа, а 36 беа повредени.

Жалбата, која започна во средата, не бара отфрлање на вината, туку само намалување на затворската казна, откако највисокиот француски суд ја укина претходната пресуда поради технички проблеми и ја врати постапката на понизок суд. Одлуката се очекува во петок. Има уште две доживотни затворски казни

Рамирез, роден во Венецуела, кој денес има 71 година, има уште две доживотни затворски казни и ги загуби жалбите во тие случаи.

Едниот беше за убиство на двајца француски полицајци и доушници во април 1975 година, а другиот за напади врз возови, железничка станица и париска улица во 1982 и 1983 година, при што загинаа 11 луѓе, а 150 беа повредени.

Марксистичкиот милитант стана најбараниот бегалец и најголемиот непријател на западните влади во 1970 -тите и 1980 -тите години.

Тој стана светски познат кога ги држеше во заложништво министрите за енергија на земјите од ОПЕК во седиштето во Виена во 1975 година, во име на палестинското прашање, кога беа убиени три лица.

Прекарот Шакал му го дадоа медиумите откако еден од новинарите во неговиот стан во Лондон виде копија од книгата на Фредерик Форсит, Дан Шакал.