Непознати напаѓачи убиле најмалку 60 лица во Африка,југозападна Нигерија, соопштија претставници на локалната власт.

Според претходните извештаи, напаѓачите убиле 22 лица во област која се граничи со Мали.

Неименуван безбедносен службеник за нападот ја обвини „Исламската држава“, со која се поврзани милитантите активни во оваа област,пишуваат медиумите.

Градоначалникот на Тилија, за Ројтерс изјавил дека се убиени околу 60 лица, но тој нема веродостојни податоци за точниот број на жртви.

Нападот може да биде одмазда за неодамнешните апсења на лица осомничени за припадност на вооружени групи во областа Нигер, се вели во извештајот на хуманитарни организации предводени од Агенцијата за бегалци на ООН.

 

makfax.com.mk