Бидејќи Франција повика на вонредна седница на Советот за безбедност, Турција вели дека Баку бил принуден на акција.

Досега, „има 25 жртви на терористичкиот напад, меѓу кои и 2 цивили“, рече Гегам Степанијан од канцеларијата за човекови права на сепаратистичкиот регион на Х.

Денеска Азербејџан започна офанзива против тој регион, кој е дел од него, но е населен претежно со Ерменци.

Тој регион е планинска енклава меѓународно призната како дел од Азербејџан, но е населен претежно со ерменско население кое се отцепи од контролата на Азербејџан во раните 1990-ти како резултат на војна.

Руската мировна мисија во Нагорно-Карабах ги повика Азербејџан и ерменските сепаратисти на „итен“ прекин на огнот.

„Командата на рускиот мировен контингент ги повикува страните во конфликтот веднаш да го прекинат огнот, да преземат мерки за смирување на ситуацијата и да продолжат со преговарачкиот процес“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Руските мировници, исто така, објавија дека извршуваат цивилна евакуација во „најопасните области“ во регионот, каде што Азербејџан претходно започна голема воена операција.

„Во текот на денот 469 лица, меѓу кои 185 деца, се евакуирани на местото каде што се наоѓа рускиот мировен контингент“, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Медицинскиот персонал им помогна на девет повредени граѓани, меѓу кои и четири деца“, се додава во соопштението.

Во Ереван, од друга страна, демонстранти се собраа пред седиштето на ерменската влада и побараа оставка од премиерот Никол Пашинјан, кој ги осуди повиците за „државен удар“ во земјата.

Некои демонстранти скандираа: „Никол, предавник! и „Никол, оставка!“ Соочена со неколку стотици демонстранти, полицијата ги затвори влезовите на зградата на Владата.

Демонстрантите се собраа во Ереван и пред руската амбасада, осудувајќи го неуспехот на Москва да спречи офанзива на азербејџанската армија.

„Сето ова е последица на руската политика, тие не сакаат да нѐ бранат“, рече еден од демонстрантите за Франс прес.

Турција ја оцени воената акција на Азербејџан како неопходна, истовремено повикувајќи ги Баку и Ереван да се вратат на преговарачка маса.

„Азербејџан беше принуден да ги преземе мерките што ги смета за неопходни на својата суверена територија“, соопшти МНР на Турција. Истовремено, побара „продолжување на преговорите меѓу Азербејџан и Ерменија“.

Франција побара итна седница на Советот за безбедност на ОН и е во тесна координација со европските и американските партнери во однос на одговорот на неприфатливата офанзива, соопшти француското МНР.

Париз го повика Азербејџан веднаш да ја прекине операцијата, велејќи дека ниту едно оправдување не може да ја оправда таквата еднострана акција, која им се заканува на илјадници цивили.

Ерменија веќе го повика Советот за безбедност на ОН да преземе акција.