Групата седум (Г7) во вторникот ја повика Кина да изврши притисок врз Русија да ја прекине својата агресија во Украина.

Во соопштението, објавено од Министерството за надворешни работи на Јапонија, кое претседава со Г7, се вели дека членките се надеваат дека Кина ќе инсистира на итно, целосно и безусловно повлекување на руските трупи од Украина.

Најавата доаѓа во време кога главниот кинески дипломат Ванг Ји е во посета на Русија во четиридневна посета за време на која двете нации се очекува да ветија подлабоки политички врски, а на повидок е и можна посета на претседателот Владимир Путин на Пекинг.

Членовите на Г7, исто така, го поздравија учеството на Кина на состанокот во Џеда предводен од Украина и „дополнително ја охрабрија Кина да поддржи праведен и траен мир, вклучително и директен дијалог со Украина“, се вели во соопштението.

Во заедничкото соопштение на Г7 не се наведува ниту една земја, но се вели дека нејзините членки „го повториле повикот до трети страни да престанат со каква било помош за руската агресивна војна или ќе се соочат со големи трошоци“.

Путин се состана со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун минатата недела во Москва на разговори кои вклучија поблиски воени врски, што ги вознемири САД и другите земји од западниот блок.

Пјонгјанг и Москва негираа дека Северна Кореја би можела да и испорачува оружје на Русија, која потроши огромни залихи во повеќе од 18 месеци војна.