Над 100 девојки исчезнаа по напад на Боко Харам во Нигерија

Како резулт од напад на терористичката група Боко Харам врз училиште во североисточна Нигерија, изчезнаа 111 девојки, соопшти локалната полиција, која истовремено изрази страв дека ситуацијата би можела да значи повторување на масовните киднапирања во Чибук во 2014 година.

„Осумстотини и петнаесет ученици се вратиле од наставата, од вкупно 926, кои учат во училиштето. Останатите ги нема“, изјави началникот на полицијата во нигериската држава Јобе.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари