Мирослав Лазански после посетата на Северна Кореја: Тоа е сериозна држава! Се што тврди западната пропаганда е лага!

До пред 20-25 години Северна Кореја индустриски била појака од Јужна Кореја и покрај санкциите

Лазански е единствен акредитиран странски новинар кој присуствувал на воената парада по повод 70 години од основање на оружените сили на Северна Кореја.

Сега кога со свои очи се уверил во тоа како се живее во Северна Кореја, вели дека сака да ја дементира западната пропаганда.

- И јас пред десетина дена за Северна Кореја имав погрешна слика бидејќи бев затрпан со систематски лаги на западните медиуми. Но кога ќе се отиде таму, уште на првиот чекор се гледа тоа не е баш така...

Конкретно, на што мислите?

- Па, да кажеме, мислам на сликата која ја фаворизира западната пропаганда, спрема која во С. Креја луѓето се гладни, сите носат иста сиромашна гардароба. Тоа нема врска со вистината. Влегував во неколку маркети, кои се одлично опремени и каде што се продава се, од лед до месо, риба, салама, до луксузна стока, алкохолни пијалоци, пиво, вотка, виски. Луѓето се сосема пристојно облечени. Жените носат струкирани јакни, тесни панталони и сукњи. Многу сакаат штилки.

 

Како изгледа Пјонгјанг?

- Феноменално! буквално како најмодерен европски град. Улиците се невериватно чисти. Пластика и пластични кеси ни случајно да се видат по улиците. Градбите се монументални. Солитери од 80 ката во центар на градот се вистинско чудо на архитектурата, и Дубаи не би се засрамил. Покрај тоа метрото беспрекорно функционира а возовите се движат со 100 километри на час... Точно е дека имаат рестрикција на струја и дека периферијата на градот е неосветлена како центарот, но не заборавајте дека тие 50 години живета под санкции.

Санкците се нивен најголем проблем?

- Па незнам баш. Тие произведуваат се. Камиони, автомобили, електрични возови, дизел локомотиви, подморници, тенкови, интерконтинентални ракети, тие имаат атомска бомба. Болниците им се опремени со најмодерни апарати, видов најсовремена 'сименс' медицинска техника каква сеуште нема во половина Европа...

Чекајте, како сето тоа е можно , ако се под санкции?!

- Затоа што Русија и Кина гласаа за санции и очигледно дека во реалниот живот не се случува, не се спроведуваат. Нема да дозволи ни Русија ни Кина да дозволат Северна Кореја да умре од глад, ниту да остане без медисинска опрема. Тие работи и апарати и тоа како им пристигнуваат.

Какви автомобили возат?

- Има малку автомобили, но ги има повеќе отколку што ние овде мислиме. Воглавно возат автомобили кои дома се призведуваат и кои се правени по узор на јужнокорејските. Елитата, како и секаде се вози во 'ауди', 'мерцедеси' и БМВ, но има доста автомобили од руско производство и 'фијат'.

Дали мобилните телефони се достапни за сите? Наводно, за мобилен потребна е дозвола од партијата...

- Не е точно. Сите имаат мобилни телефони. И нив ги произведуваат сами. Иако доста го користат јужнокорејскиот 'самсунг', во голема мерка користат и оние од домашно производство. Во Северна Кореја сами произведуваат компјутери и компјутерска опрема. Јас се изненадив и немаме поим колку е силна нивната наука. Имаат атомски институт и меѓу најјаките стручњаци за атомска физика. До пред 20-25 години индустриски биле појаки од Јужна Кореја и покрај санкциите. Тие имаат такви силни рудни богатства и суровински потенцијал која Јижна Кореја може само да сонува. Имаат едно од најголемите рудници на јаглен во светот, кој масовно се извезува во Кина.

Посетивте едан ски-центар. Какви ви се впечатоците и што видовте таму?

- Тој центар подобро е опремен од Копаоник. За кратки успони имаат подвижна лента, додека жичарата и сидрата се користат за поголеми успони. Седумдневен престој во пристоен хотел со ски-кучиња за четиричлено семејство чини 70 долари. Секако дека државата тоа го субвенционира, но каде тоа го има на друго место.Образованието и здравството им се бесплатни. Секој државјанин кој ќе заврши факултет од државата добива стан и плаќа само десет отсто за комуналии.

Шта на вас остави најголем впечаток?

- Тоа што нема нмогу странци и што не постои невладин сектор, па со самото тоа нема ни предавници. Нема пумпање пари од странство, па да не се знае за кого работи. Војската им е феноменална и фантастично технички технолошки опремена, а обуката низ која поминуваат е една од најорганизираните во свет, армијата е подготвена да реагира во сите услови.

Постоји ли ноќен живот? Имају ли кафулиња?

- Како да не! Работат до полноќ и можам да ви кажам дека прилично се полни. Понудата ме фасцинира. Имаат пица, сендвичи, капулино, одлични пецива и сите алкохолни пијалоци. Како кафулиња било каде во светот.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари