Две министерки во Перу си поднесоа оставки откако во четвртокот перуански весник откри дека поранешниот претседател Мартин Вискара (2018-2020) бил вакциниран против коронавирусот во октомври минатата година, неколку недели пред распуштање на Парламентот.

Иако се бранеше со образложение дека доброволно се пријавил на клиничкото испитување за вакцините „Синофарм“ како и илјадници други Перуанци,  сепак, универзитетот што ја спроведуваше анализата ги негираше неговите тврдења.

Откритието предизвика негодување, а министерката за здравство Пилар Масети во петокот поднесе оставка. Веднаш потоа оставка поднесе и перуанската министерка за надворешни работи Елизабет Астете поднесе оставка откако призна дека направила голема грешка со вакцинирањето против Ковид-19 во јануари, пред приоритетните групи од населението.

Привремениот претседател Франциско Сагасти веднаш ја прифати нејзината оставка.

Скандалот избувна во четвртокот откако перуански весник откри дека поранешниот претседател Мартин Вискара (2018-2020) бил вакциниран против коронавирусот во октомври минатата година, неколку недели пред распуштање на Парламентот.

За разлика од другите земји, чии претседатели, министри и други владини службеници се вакцинирани да дадат пример, во Перу, членовите на владата кои се вакцинираат во целосна дискреција пред официјалниот почеток на кампањата за вакцинација се критикувани.

Првите вакцинации во земјата започнаа во вторникот и досега тие се приоритет на здравствените работници.

До саботата, 1,22 милиони луѓе биле дијагностицирани со коронавирус во Перу, а бројот на смртни случаи е 43.491.