Грција треба да биде отворена за туристи од 15 мај, потврди денеска премиерот Кирјакос Мицотакис, велејќи дека пандемијата на коронавирусот покажува знаци на стабилизација, за што придонело и воведувањето на вакцините.

„Вакцините, самотестирањето и подобреното време нè уверуваат дека оваа авантура без преседан е при крај“, рече Мицотакис во специјалното телевизиско обраќање, пренесува Ројтерс.

Сепак, премиерот додаде дека стапката на новозаразени случаи со коронавирус се уште е висока и дека луѓето не треба да патуваат за време на велигденскиот викенд, кој започнува на 30 април.

„Реков дека нашата цел е безбеден Велигден и бесплатно лето“, повтори Мицотакис.

Тој додаде дека рестораните би требало да се отворат од 3 мај, а училиштата од 10 мај.

Владата овој месец започна со масовна поделба на бесплатни комплети за тестирање дома за да ги отвори средните училишта и некои услуги, бидејќи сака да ја контролира ситуацијата со Ковид-19 доволно пред почетокот на туристичката сезона, односно од 15 мај.

Здравствените власти пријавија 3.015 нови случаи на Ковид-19 и 86 смртни случаи денеска.

makfax.com.mk