Научникот водел двоен живот и имал две семејства на два различни континенти. Поточно, тој имал едно семејство во Мексико, друго во Русија. Според АП, научникот се изјаснил за виновен во февруари затоа што дејствувал во САД во име на странска влада.

Кабрера бил уапсен во 2020 година на меѓународниот аеродром во Мајами кога тој и неговата сопруга Мексиканка се враќале во нивниот дом во Мексико Сити. Еден ден претходно, чуварите ја забележале двојката на снимката од надзорната камера од зграда во Мајами каде што ги фотографирале регистарските таблички на доушникот на американската влада.

Бизарната приказна за шпионажата на научникот за Русите започнала во 2019 година кога неговата сопруга Русинка и нејзините две ќерки отпатувале од Германија во Русија за да средат некои бирократски работи. Агент на ФБИ изјавил дека на жената не ѝ било дозволено да ја напушти Русија. Кабрера потоа отпатувал во Русија за да се види со своето семејство и наводно бил контактиран од руски функционер.

Службеникот, кој не бил идентификуван во поднесоците на судот, го советувал Кабрера дека неговото семејство не треба да патува во Европа или да аплицира за американска виза. Отприлика во тоа време, Кабрера почнал да верува дека лицето работело за руската разузнавачка агенција ФСБ, според ФБИ.

Подоцна, на следниот состанок во Москва, истиот службеник објавил стари мејлови од сметката на Кабрера во кои се чини дека мексиканскиот научник бара недвижен имот во Мајами. Рускиот функционер рекол дека е запознаен со семејната ситуација на научникот и му рекол дека можат да си помогнат. По наредба на службеното лице, Кабрера отпатувал за Мајами и, користејќи го името на соработникот, изнајмил стан во истиот комплекс каде што живеел доушникот на американската влада.

Не е јасно дали научникот знаел зошто Русите сакале тој да изнајми стан, но често разузнавачите се обидуваат да се изолираат со регрутирање други луѓе за извршување на различни задачи. Ретко кој почетник има целосно познавање на целата тајна мисија. Информаторот следен од Кабрера не бил именуван во судските документи и бил опишан како доверлив извор на американската влада. Како што е наведено, тој претходно дал информации за активностите на руското разузнавање кои влијаат на интересите на националната безбедност на САД.

Пред неговото апсење, Кабрера работел во Сингапур како вонреден професор во медицинското училиште кое го воделе Универзитетот Дјук и Националниот универзитет во Сингапур.

Тој исто така бил назначен за директор на Центарот за биотехнологија FEMSA во 2018 година на Технолошкиот институт Монтереј во северно Мексико. Докторирал молекуларна микробиологија во Русија и молекуларна кардиологија во Германија.

Во неговиот роден град Ел Еспинал, во јужната мексиканска држава Оахака, Кабрера е нешто како локален херој. Тој е познат по тоа што работи на промовирање на научни истражувања, лекување на дијабетес и помагање во обновата на домовите по разорните земјотреси.