Инцидентот се случил денеска околу 16 часот кога полицијата тргнала да уапси маж кој украл автомобил. Откако извесно време го бркале по патот, мажот удрил во огласна табла и застанал во близина на бензинска пумпа.

Мажот потоа излегол од автомобилот облечен како нинџа и со катана, јапонски самурајски меч, се упатил кон полициското возило. Прво со катана удрил една полицајка по брадата, а потоа другата по глава.

Трет полицаец потоа го застрелал напаѓачот, го погодил во пределот на стомакот и му нанел сериозни повреди, пишува France Bleu.

На местото на настанот набрзо пристигнале и други полициски возила и брза помош. Две полицајки се здобиле со полесни повреди и се пренесени во болница. Министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин се огласи на Твитер за да го коментира инцидентот, велејќи дека „ја поддржува полицијата“.