logo
logo
logo

Јасно барање: “C’mon, we’re allies“

Макрон оди кај Бајден: Ако остане “America first“ - ќе биде „Купувајте европски производи“?

Vecer | 30.11.2022

Макрон оди кај Бајден: Ако остане “America first“ - ќе биде „Купувајте европски производи“?

Макрон оди кај Бајден: Ако остане “America first“ - ќе биде „Купувајте европски производи“? Jасно e барањеto: “C’mon, we’re allies“

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Вашингтон оваа недела се чини дека е последнен голем дипломатски гала настан каде Европа може да го убеди американскиот претседател Џо Бајден да биде мек кон своите сојузници во ЕУ и да избегне трговска војна.

Макрон ќе добие третман на почесен гостин и ќе ужива во раскошот и церемонијата на првата вистинска државна посета што ја организираше Бајден, со рецензија на почесната стража и музичка придружба на добитникот на Греми музичарот Џон Батист, пишува Politico.

Сепак, Макрон има многу јасен список со желби за Бајден.

Тој сака да знае дали американскиот претседател може да понуди поевтин гас и европски пристап до американската шема за субвенционирање на зелената индустрија од повеќе милијарди долари.

Ако Бајден не може да го постигне тоа, трансатлантската трговска војна ќе биде повеќе или помалку неизбежна, ризикувајќи ја конкуренцијата за субвенционирање меѓу Европа и Америка и меѓусебните царини.

Аргументот од европскиот табор е дека Америка мора да покаже поголема солидарност со Европа, која го носи економскиот товар од војната во Украина.

Не само што цените на енергијата во ЕУ сега пораснаа далеку над оние во САД, туку и Европејците се незадоволни од фактот што Вашингтон носи голем пакет субвенции, кои според нив само дополнително ќе ги одвлечат инвестициите од Европа.

Големите земји кои произведуваат автомобили како Франција и Германија се лути што американскиот Закон за антиинфлација ќе го воведе она што тие го гледаат како потенцијално незаконско засилување на идејата за „купувајте американски“ за електрични возила.

https://vecer.mk/svet/evropa-ja-obvinuva-sad/

Расте фрустрацијата во ЕУ

Во услови на растечка фрустрација во Европа дека Америка профитира од војната додека нејзините сојузници се борат, Макрон веќе ги обвини САД за агресивен протекционистички пристап и рече дека цените на гасот од САД не се пријателски. Од сите земји на ЕУ, Франција е најгласна во одбраната на Европа со трговски мерки и субвенции за корпоративниот сектор.

Француската претседателска Елисејска палата соопшти дека Макрон ќе се заложи за повеќе трансатлантско единство за инвестициската политика и последиците од војната во Украина.

„Бајден мора да размисли што ќе се случи по војната. ЕУ го сноси товарот на санкциите, а ефектот од овие напори против Русија е сосема јасен. Постои ризик дека нерамнотежата ќе се влоши бидејќи ЕУ плаќа повисоки цени на енергијата и САД преземаат мерки за поттикнување на инвестициите во индустријата“, изјави еден француски функционер за Политико.

Клучна добивка за Макрон би била некаква отстапка, давајќи им на европските сојузници истите права на договори за субвенционирање според Законот за антиинфлација како американските, канадските и мексиканските компании.

Гасот е потешко прашање бидејќи цените ги одредува пазарот, но Макрон вели дека американскиот претседател има голем број опции за намалување на цените.

Не е сигурно дали Американците - чија рамнодушност кон европските неволји не остана незабележана - ќе ја слушнат неговата порака.

Враќање во нормала?

Посетата на Макрон на САД нашироко се смета за враќање во нормала по турбулентните години на Трамп и горчливиот дипломатски спор што минатата година го предизвика одбранбениот пакт AUKUS, кога Австралија се повлече од договорот за подморници вреден повеќе милијарди долари со Франција и наместо тоа се сврте кон САД и подморници на нуклеарен погон.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан го критикуваше потегот како „нож во грб“, а во последователниот ред Франција го отповика својот амбасадор во САД.

https://vecer.mk/komentari-i-analizi/od-1914-do-denes-prikazna-pogolema-od-podmornici/

Сепак, двете нации оттогаш ги поправија односите и се тесно усогласени околу војната во Украина, формирајќи го центарот на меѓународниот фронт против војната на Путин.

Нема да има опиплива тензија и непријатно ракување што ја одбележаа средбата на францускиот претседател со поранешниот претседател Доналд Трамп во 2018 година, за време на првата државна посета на Макрон на САД.

Оттогаш, големите настани се случија со огромна брзина - од глобалната пандемија до војната во Украина и сојузот на Русија со Кина.

Потребата двата историски сојузници да го продлабочат своето разбирање ретко беше поизразена.

Останува да се види дали Макрон ќе може да однесе нешто дома, но се чини дека средбата ќе има филмски аспект на француско-американско зближување.

Двајцата претседатели ќе се договорат за многу работи

Во пресрет на државната посета на францускиот претседател, Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа, ја истакна долгата историја на блиски односи меѓу САД и нивниот најстар сојузник.

„Ова е можност да се истакне основната компонента на пристапот на оваа администрација кон надворешната политика, кој е преку сојузи“, изјави Кирби за новинарите.

Од Бајден и неговиот колега се очекува да разговараат многу за сите работи што ги обединуваат Франција и САД: нивната заедничка историја (не барем во американската војна за независност), нивната поддршка за Украина и нивната обновена посветеност на НАТО.

По церемонијата на воените гробишта во Арлингтон и приватната вечера со Бајден во среда, францускиот претседател ќе биде официјално примен во Белата куќа со топовски оган и воена смотра во четврток.

Двајцата лидери потоа ќе имаат билатерални средби, по што ќе следува заедничка прес-конференција и официјална вечера на која ќе настапи Батист.

Двајцата претседатели ќе се договорат за многу работи.

„Бајден е интернационалист, ги сака Европејците. Имаше одредена тензија со Макрон, но нема голема разлика во нивните ставови за многу теми. Мислам дека ова ќе биде успех бидејќи и двајцата сакаат и имаат потреба од тоа. Макрон и Бајден добро се согласуваат. Имаше грд момент околу АУКУС, но Путин ги спои“, вели Никол Бакаран, француско-американска политикологиња.

https://vecer.mk/svet/kako-evropa-reche-ne-na-planot-na-bajden/

Гасот во центарот на разговорот

Покрај прилагодувањето на Законот за антиинфлација, така што европските производители ќе имаат корист од придобивките што ги уживаат Канада и Мексико, Французите, исто така, сакаат администрацијата на Бајден да изврши притисок врз компаниите што продаваат течен природен гас во Европа да одржуваат разумни цени и да им помогнат на Европејците да го сносат товарот од санкциите.

Елисеј смета дека американскиот претседател има голем број опции за намалување на цените.

Сепак, не е јасно дали има апетит во САД да попуштат на француските барања.

Висок функционер на француското Министерство за економија истакна дека Вашингтон најверојатно нема да се откаже од субвенциите според Законот за антиинфлација:

„Се чини дека ќе биде тешко откако текстот беше изгласан во Конгресот“, рече функционерот, истакнувајќи дека таму се мерки за извршување кои може да имаат одредена флексибилност со цел да се избегнат штетни последици за Европа.

Додека Макрон ја продолжува својата офанзива за шармирање во Вашингтон, другите во Франција испраќаат поостри пораки до нивните американски колеги.

„Доколку САД не го изменат споменатиот закон, ЕУ треба да употреби присилни мерки за да се осигура дека европските компании имаат корист исто како и американските“, изјави францускиот министер за трговија Оливие Бехт за новинарите во петокот.

„Мислам дека тоа прашање веројатно ќе се појави во разговорите. Со нетрпение ја очекуваме таа дискусија со нашите француски колеги. Најпрво сакаме да ја разбереме загриженоста. Апсолутно сме подготвени да го водиме тој разговор и да најдеме начин да ги решиме тие проблеми“, рече Кирби од Советот за национална безбедност на Белата куќа за Законот за антиинфлација.

Макрон вели дека нема да стои настрана

Доцна во понеделникот навечер, Вашингтон сè уште не даде никакви индикации дека може да го промени законот, според резултатите разговорот меѓу американската трговска претставничка Кетрин Таи и францускиот министер за економија Бруно Ле Мер.

Времето за мировни преговори со САД истекува бидејќи клучните делови треба да стапат на сила во јануари.

Европејците ја заоструваат сопствената реакција на Законот за антиинфлација, при што многумина бараат Европа итно да го протурка сопствениот пакет субвенции за да ги заштити ранливите индустрии.

Самиот Макрон постојано повторува дека нема да стои настрана и да гледа како Американците и Кинезите спроведуваат агресивна политика на државни субвенции.

Франција се залага ЕУ да воведе сопствен бран субвенции и да ги резервира за европските производители.

Изгледа на Вашингтон воопшто не му пречи Брисел кој со оган се бори против оган.

Напротив, американскиот трговски претставник Теј го повика Брисел да го стори истото и да ја зголеми финансиската поддршка за да ја направи Европа помалку зависна од странски добавувачи.

Француско-германски консензус

Се појави француско-германски консензус за потребата да се одговори со зголемување на субвенциите во стратешките индустриски сектори, но сè уште не е јасно каков би можел да биде одговорот на ЕУ бидејќи неколку нејзини членки не се подготвени да преземат попротекционистички пристап.

Париз постојано нагласува дека Европа, исто така, треба да размисли да го повтори она што го направија САД и да воведе мерки кои поинаку ќе ги третираат европските и странските компании.

Ако кампањата на Макрон пропадне, Европејците ќе се соочат со тежок избор: да одат по патот на протекционизмот и да ризикуваат да ги истрчаат субвенциите што тешко можат да си ги дозволат или да стојат настрана и да гледаат како протекционистичките ѕидови се креваат низ светот, заклучува Политико.

Фото: Профи

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk