Висок член на криминалното семејство Коломбо, кој беше баран од американските власти поради случај со рекет, се предаде во петокот, ден откако неговиот син ја објави неговата фотографија од базенот во Флорида на „Твитер“.

Ралф ДиМатео (66), наводен консултант на кланот, им се предаде на агентите на Федералното биро за истраги во Менхетен, објави Њујорк пост.

ДиМатео – третиот најмоќен член на семејството – на фотографијата од Флорида стои во базен до половина, со златен ланец околу вратот.

Привремениот мафијаш отиде на Флорида еден ден пред федералните агенции да уапсат 13 лица обвинети за рекет и изнуда.

Неговата фотографија се појави на Твитер откако судијата нареди другите лидери на Коломбо наведени во обвинението да добијат притвор без кауција, вклучувајќи го и шефот Ендру „Маша“ Русо, 87, заменик -шефот Бенџамин „Канџу“ Кастелак (83) и Теодор. ., Ричард Ферара и Винсент Рикард.

Фотографијата за која ДиМатео се предаде оттогаш е избришана од „Твитер“. Не е познато кога е создадена и каде.

Њјорк пост укажува дека ќе помине извесно време пред ДиМатео да се врати во сончевата држава – обвинителите бараат тој да биде задржан ви пртвор без кауција.

Адвокатот на ДиМејт, Метју Мари, се уште не го коментирал случајот