Ликуд, победничката партија на предвремените парламентарни избори на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, која има задача да формира нова влада, го потпиша својот прв коалициски договор со екстремно десничарската партија „Силен Израел“, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на соопштение на партијата Ликуд.

Договорот не предвидува целосно и конечно формирање на новата влада, туку на ултранационалистот Итамар Бен-Гвир, лидерот на „Силен Израел“, му го дава министерството за полиција и место во кабинетот на премиерот за безбедносни прашања.