Лекарите од Итната медицинска помош во Париз велат дека брзо растечките инфекции со коронавирус може наскоро да ја преоптоварат нивната способност да се грижат за пациентите во болниците во главниот град на Франција, што може да ги принуди да изберат кои пациенти ќе ги лекуваат.

Тие предупредија на ова во петицијата потпишана од 41 доктор од регионот на Париз, објавено во весникот „Le Journal du Dimanche“, а доаѓа во време кога претседателот Емануел Макрон енергично ја брани својата одлука да не воведе нова блокада во Франција како што направи минатата година.

Од јануари, владата на Макрон наместо тоа воведе државен ноќен полициски час и низа други ограничувања.

Но, со зголемувањето на бројот на заразени и бидејќи сè повеќе болници имаат недостиг на кревети за интензивна нега, лекарите го зголемуваат притисокот да воведат целосна блокада.

Лекарите предвидоа дека полабавите нови ограничувања воведени овој месец за Париз и другите региони нема да стават под контрола нов бран пандемии.

makfax.com.mk