„Подготвени сме да преговараме на таа тема, но во рамките на каналот што го договорија претседателите Путин и Бајден“, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Ако Американците решат уште еднаш да прибегнат кон јавна дипломатија, тоа е нивна работа и, дури би рекол, нивен проблем“, додаде тој.

Кремљ претходно ги предупреди САД дека се против прибегнувањето кон „мегафон дипломатија“ во случајот Грајнер, тврдејќи дека тоа може само да ги попречи напорите за обезбедување потенцијална размена.

Казната на Грајнер – која Џо Бајден ја нарече „неприфатлива“ – би можела да го отвори патот за размена на американско-руски затвореници во која ќе бидат вклучени 31-годишната кошаркарка и руски трговец со оружје.

Соединетите Држави веќе дадоа, како што рече државниот секретар Антони Блинкен, „значајна понуда“ за да се обезбеди ослободување на Американците притворени во Русија, вклучително и Грајнер и поранешниот маринец Пол Вилан.

Грајнер, двократна освојувачка на златен олимписки медал и ѕвезда на ВНБА, беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром Шереметјево, откако во нејзиниот багаж биле пронајдени патрони со електронски цигари со масло од канабис.

Грајнер, на која во САД ѝ бил препишан медицински канабис за ублажување на болката од хроничните повреди, рече дека направила грешка што ненамерно ги спакувала во багажот затоа што брзала да го фати летот. Таа се изјасни за виновна, но инсистира на тоа дека немала намера да го прекрши рускиот закон.

Канабисот е нелегален во Русија и за медицински и за рекреативни цели.