Подготвени сме да преговараме на оваа тема, но во рамките на каналот за кој се договорија претседателите Путин и Бајден“, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Ако Американците решат уште еднаш да прибегнат кон јавна дипломатија, (…) тоа е нивна работа и, дури би рекол, нивен проблем“, додаде тој.

Кремљ претходно ги предупреди САД дека се против прибегнувањето кон „мегафон дипломатија“ во случајот Гринер, тврдејќи дека тоа може само да ги попречи напорите за обезбедување потенцијална размена.

Казната на Гринер – која Џо Бајден ја нарече „неприфатлива“ – би можела да го отвори патот за размена на американско-руски затвореници во која ќе бидат вклучени 31-годишната кошаркарка и руски трговец со оружје.

Соединетите Држави веќе дадоа, како што рече државниот секретар Антони Блинкен, „значајна понуда“ за да се обезбеди ослободување на Американците затворени во Русија, вклучително и Гринер и поранешниот маринец Пол Вилан.

Гринер, двократна освојувачка на златни олимписки медали и ѕвезда на ВНБА, беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром Шереметјево, откако во нејзиниот багаж беа пронајдени патрони со електронски цигари со масло од канабис.

Гринер, на која во САД и беше препишан медицински канабис за ублажување на болката од хроничните повреди, рече дека направила грешка што ненамерно ги спакувала во багажот затоа што брзала да фати лет. Таа се изјасни за виновна, но инсистира дека немала намера да го прекрши рускиот закон.

Канабисот е нелегален во Русија и за медицински и за рекреативни цели, пренесе Индекс.хр.