Најмалку 25 лица, вклучително и еден полицаец, беа убиени денеска во престрелка за време на полициска акција против дилери на дрога во предградијата на Рио Де Женеиро соопшти полицијата.

Како што објави весникот „О Глобо“, престрелката се случила во сиромашното предградие на Jacакарезињо.

Меѓу ранетите во пресметката со огнот има двајца патници од метрото во тој дел на Рио, додава весникот.

Осомничените се обиделе да избегаат преку покривите кога полицијата влегла во осиромашениот дел на Рио со оклопни возила и над нив летале хеликоптери, јави локалната телевизија.

Тројца полицајци биле погодени, а еден им подлегнал на повредите, соопшти полицијата.

Ова беше една од најсмртоносните индивидуални полициски операции во Рио де Janeанеиро.

Полицијата соопшти дека меѓу загинатите има и од водачите на бандата која учествувала во трговија со дрога  и дека најмалку 10 осомничени се уапсени.