Русија ги осудува плановите за санкции на Вашингтон и ќе одговори на нив по принципот на реципроцитет со цел најдобро да ги осигура своите интереси, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува ТАСС.

„Ние осудуваме какво било наметнување санкции, ги сметаме за незаконски. Во секој случај, принципот на реципроцитет во ова прашање е валиден; реципроцитет на начин што најдобро им служи на нашите интереси“, прецизира тој.

„Засега нема да ги коментираме извештаите во медиумите. Ќе почекаме официјално да бидат објавени какви било специфични одлуки од Вашингтон. Сигурно не би сакале да дејствуваме врз основа на формулата на Ленин ‘Еден чекор напред, два чекора назад’ во нашите билатерални односи“, објасни Песков.

САД во меѓувреме воведоа нови санкции кон Русија, кои опфатија повеќе од 30 лица и компании и одлучија да протераат 10 руски дипломати. Причината за воведување нови санкции, како што тврди Вашингтон, е мешањето на Москва во американските избори во 2020 година и кибернападот за кој американската влада ја обвинува Русија, пренесуваат агенциите.

Нападот врз софтверот на компанијата „Солар Виндоус“ им овозможи на хакерите пристап до илјадници компании и владини агенции кои го користат тој софтвер.

Претходно,„ Блумберг“ објави дека новите американски антируски санкции можат да влијаат на неколку десетици физички и правни лица, а исто така ќе вклучат и ограничувања поврзани со државниот долг на Русија.

Особено, може да се воведе забрана за забрана за набавки на должнички хартии од вредност од американски финансиски институции директно од Банката на Русија, Министерството за финансии и нејзиниот суверен фонд.

makfax.com.mk