Портпарол на Кремљ изјави дека откажувањето на европските летови кон Москва се должи на недостаток на руско одобрување за новата рута како резултат на технички причини.

Руската Федерална агенција за воздушен сообраќај „Росавијација“ објави дека европските авиокомпании кои сакаат да ја сменат летната рута поради кавги со Белорусија, можат да очекуваат подолго време за царинење, што Кремљ го опиша како прашање од техничка природа.

Весникот РБЦ објави доцна во четвртокот дека Русија ќе дозволи пристигнување и поаѓање на европските летови по линии што го заобиколуваат воздушниот простор на Белорусија, и покрај фактот што Москва претходно не дозволи пристап на два превозници кои ја обиколија Белорусија на пат кон Москва.

„При промена на претходно одобрените рути меѓу европскиот и рускиот воздушен простор, може да има процедурални доцнења во добивањето дозвола за пристигнувања, поаѓања и транзитирање низ рускиот воздушен простор“, се вели во соопштението на „Росавијација“ објавено во петокот.

„Зголемувањето на времето на извршување на постапката се сведува на зголемување на вкупниот број барања од авиокомпаниите“, додаваат од агенцијата.

Беше речено дека европските авиокомпании оствариле 113 летови претходниот ден користејќи го белорускиот воздушен простор, а 53 користеле алтернативни линии.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека проблемите се од чисто техничка природа и дека ова прашање не треба да стане дополнителна иритација во односите на Русија со Европската Унија.

makfax.com.mk