Берлин и Вашингтон постигнале некакво разбирање за гасоводот „Северен поток 2“ за време на посетата на канцеларката Ангела Меркел на САД, но деталите од договорот сè уште не се познати за Кремљ, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, за ТАСС.

„Знаеме дека „Северен поток 2 “ беше високо на агендата на германската канцеларка  во Вашингтон“, рече Песков. „Знаеме дека е постигнато одредено разбирање помеѓу Берлин и Вашингтон. Но ние немаме никакви детали“, рече тој.

„Волстрит журнал“ претходно објави, повикувајќи се на анонимни извори, дека САД и Германија може да го објават договорот за „Северен поток 2“ веќе денес.  Според весникот, американската администрација  според  договорот ќе престане да се спротивставува на проектот за гасоводот, а Германија ќе се посвети на помагање на Украина со енергетски проекти и преку дипломатија.

makfax.com.mk