Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во телефонски разговор со новинарите изјави дека мерката за одбрана на САД е „јасно конфронтирачка во однос“ na Русија.

Документот на НДАА предвидува дополнителна распределба од 500 милиони долари за помош за Украина во однос на барањето на американскиот претседател Џо Бајден претходно оваа година.

Предлог-законот, исто така, суспендира некои ограничувања на договорите за муниција за Украина. Се очекува законот да биде усвоен од Сенатот и Претставничкиот дом овој месец и да биде испратен до Белата куќа за потпис на Бајден.