Со зголемување на военото присуство на границата со Украина, Русија ја тестира реакцијата на другите земји на ваквите активности, смета германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер.

„Руската страна прави се за да предизвика реакција, а ние, заедно со Украина, не сакаме да учествуваме во таа игра“, рече министерката за телевизијата АРД.

Таа изрази надеж дека нема да има понатамошна ескалација на тој конфликт и посочи дека НАТО ќе дејствува разумно, за што ги повика и другите земји.

„Украина досега реагираше мудро. Ние во Алијансата ќе го сториме истото “, рече таа.

Зборувајќи за претходната најава дека повеќе од десет бродови на руската касписка флота ќе преминат во Црното Море како дел од инспекцијата, германската министерка рече дека, доколку официјална Москва ги изврши вежбите, тие мора да бидат во согласност со меѓународните стандарди.

„Ако сè е како што вели руската страна, тоа е вежба, тогаш се пропишани меѓународни правила во согласност со кои се формира транспарентност и доверба“, додаде таа.

Претходно, САД и европските земји изразија загриженост за движењето на руските сили во близина на границата со Украина.

Ставот на Москва е дека преместувањето на руската армија на територијата на Русија не треба да ги загрижува другите земји, бидејќи тоа не ги загрозува на кој било начин.

makfax.com.mk