Лидерката на француската десничарска партија „Национален собир“, Марин Ле Пен, започна кампања за претседател на Франција, и ова е трет пат да се кандидира за претседател на државата.

На собирот, таа го нападна актуелниот претседател Емануел Макрон за воведување „општество под надзор и полиција“ и вети дека ќе биде „претседател на француските слободи“, пренесуваат медиумите.

„Владата ја продлабочи поделбата во однос на изгледот и методите на управување, како да нема доволно поделби во земјата“, рече Ле Пен.

Претседателските избори во Франција треба да се одржат во април следната година, а според досегашните истражувања, Ле Пен ќе загуби од Макрон.