Киргистанските гранични служби стационирани на границата со Таџикистан продолжуваат да патролираат во областа во засилен режим на безбедност, информираше Службата за гранична стража на републичкиот Државен комитет за национална безбедност, пренесува ТАСС.

„Единиците и формациите на Граничната служба на Државниот комитет за национална безбедност стационирани во регионот Баткен продолжуваат со својата служба во подобрен режим. Екипите на граничната стража вршат патроли по целата киргистанско-таџикистанска државна граница”, се вели во соопштението .

Во моментов, ситуацијата на границата меѓу Киргистан и Таџикистан се карактеризира како стабилна, соопшти Државниот комитет за национална безбедност.

Началникот на Државниот комитет за национална безбедност, Камчибек Ташиев, и директорот на Службата за гранична стража, Уларбек Шаршејев, се во обиколка и преглед на пограничните инфраструктурни објекти оштетени во текот на неодамнешните вооружени судири, се вели во соопштението.

Ситуацијата на границата меѓу Таџикистан и Киргистан во близина на објектот за водоснабдување „Головној“ ескалираше на 28 април откако почнаа судири меѓу жителите на пограничните области на двете земји.

На 29 април избија судири меѓу Киргистан и Таџикистан. Киргистан го обвини Таџикистан за употреба на минофрлачи, митралези и воени хеликоптери Ми-24. Вечерта на 29 април страните се согласија на прекин на огнот и повлекување на трупите, но борбите продолжија периодично на одредени локации до 1 мај.

Во саботата, на состанокот на претставниците на владите на Таџикистан и Киргистан, страните се согласија да ја вратат воената опрема во местата на трајно распоредување.

Според Министерството за здравство на Киргистан, мнозинството убиени и повредени се цивили. За време на воените дејствија беа изгорени или оштетени повеќе од 100 згради. Вкупно околу 33.000 цивили беа евакуирани од зоната на конфликтот.

Должината на границата меѓу Таџикистан и Киргистан е околу 980 км. Десетици спорни делови останаа по линијата по распадот на Советскиот Сојуз. Во моментов, околу 580 км од границата се поставени како резултат на процесот на разграничување и разграничување.

makfax.com.mk