Кина одржа воени вежби во близина на Тајван неколку часа пред американските власти да пристигнат во Тајпеј за да ја изразат поддршката на претседателот Џо Бајден за островот и неговата демократија.

Тајван постојано се жали на кинеската воена активност во близина на нејзината територија, вклучително и влез на кинески борбени авиони и бомбардери во неговиот воздушен простор или приближување кинески носач на авиони.

Дваесет и пет кинески авиони во понеделникот влегоа во воздушниот простор на Тајван, најмногу досега, пренесува „Ројтерс“.

Кинеската канцеларија на Тајван соопшти дека владата на островот и сепаратистите се здружиле со надворешни сили за да предизвикаат и да го нарушат мирот и безбедноста.

„Кинеската народноослободителна армија (ПЛА) организира тековни борбени вежби во преминот Тајван како неопходна акција во сегашната безбедносна состојба и за зачувување на националниот суверенитет“, рече портпаролот Ма Ксијаогуанг.

„Тоа е само одговор на мешањето на надворешните сили и тајванските провокации“, додаде тој.

makfax.com.mk