Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон.

Кинеска државна делегација требаше да отпатува во Вашингтин во пресрет на посетата на Лиу, но ваквата посета сега е откажана. Кина минатата недела додаде американски производи во вредност од 60 милијарди долари на листата на стока која подлежи на увозни тарифи.

Ваквата мерка е одговор на царините кои американските власти ги воведоа за кинеската стока во вредност од 200 милијарди долари и кои треба да стапат на сила во понеделник.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари