Кралицата Елизабета Втора ѝ служеше на британската нација 70 години со, како што напиша претседателот на Трустот Комонвелт, Хуго Викерс, „неспоредливо достоинство“ и нејзината „искрена желба“ Камила, сопругата на престолонаследникот Чарлс, еден ден да ја преземе титулата кралица предизвика шок во светската јавност.

Во пораката по повод платинестиот јубилеј, 70-годишнината од нејзиното владеење, Елизабета Втора истакна дека сака Камила да ја добие титулата „Кралица сопруга“. „Кралица сопруга“ се однесува на сопругот на владејачкиот крал и би значело дека „Кралица Камила“ е нејзината идна титула.

Претходно се шпекулираше дека сопругата на принцот Чарлс ќе биде „сопруга принцеза“ кога тој ќе седне на тронот. Но, кралицата ја искористи историската комеморација на нејзиниот платинест јубилеј за да ја редефинира иднината на монархијата, повикувајќи војвотката од Корнвол да биде прогласена за кралица Камила кога Чарлс ќе стане крал.

Кога Чарлс се ожени со Камила во 2005 година, парот објави дека таа има намера да биде позната како „сопруга принцеза“, иако има право на титулата кралица, а од истата причина Камила не ја користи титулата принцеза од Велс.

Гужва во бракот

Си-Ен-Ен истакнува дека интервенцијата на кралицата е од големо значење бидејќи таа е единствената личност која може да ги дефинира кралските титули. Камила не беше многу популарна во јавноста по разводот на Чарлс и Дијана – многумина не и простуваа што страдаше Дијана поради неа, а самата принцеза ја обвини за распадот на бракот.

– Бевме тројца во овој брак, па беше малку гужва, изјави Дијана во познатото интервју од 1995 година.

Една година претходно, Чарлс го призна своето неверство на телевизија, но тврдеше дека тоа се случило само кога неговиот брак се распаднал.

Се шпекулираше дека Камила била во врска со Чарлс додека тој сè уште бил во брак со Дијана, а медиумите кон крајот на 1992 година објавија тајни разговори меѓу принцот и неговата љубовница, што, потсетува 24sata.hr, било конкретен доказ дека неговиот бракот со Дијана се распаѓаше.

Дијана се обидела да се самоубие, а кога не успеала, решила да се разведе. Таа му даде на Чарлс последна шанса да го спаси бракот, под услов никогаш повеќе да не ја види Камила. Тој одбил и потоа почнале да живеат одвоено.

Дијана загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, а во годините што следеа, Камила се повлече од сцената, поддржувајќи го Чарлс во тишина.

Како што одминуваше времето, негативните емоции кон Камила стивнаа, а потегот на кралицата да ја обезбеди титулата кралица покажува дека војвотката од Корнвол повеќе не се смета за „кралска наложница“, туку за централна фигура во семејството.

Мајсторски удар

Постапката на Елизабета сепак не ги изненади сите. Нагласувајќи дека ова е „одлучувачки момент по седум турбулентни децении грижа за нејзините поданици“, Хуго Викерс го опиша како „маестрален удар, типичен за Елизабета Помирувачот“.

„Нејзиното височество ја одбележува годишнината од нејзиното доаѓање на тронот, не само што гледа кон сегашноста, туку и кон иднината – и монархиите и нациите“, напиша Викерс во „Дејли мејл“.

Тој смета дека одлуката на кралицата да и ја додели титулата кралица на Камила е правилна од практични и лични причини.

– Нема сомнеж дека Камила е соодветна сопруга и примерен член на кралското семејство од нејзиниот брак со Чарлс во 2005 година. Друга жена може дури да биде одмаздничка кон оние кои ја критикувале во минатото. Камила не се поклони пред тоа, изјави Викерс.

Укажувајќи дека војвотката од Корнвол има „беспрекорни манири“, дека е „популарна кај гостите и новинарите кои ја следат кралската двојка, негувајќи клима на неформалност што не запаѓа во интимност“, Викерс истакна дека и кралицата Елизабета знае колку е непоколеблива поддршка од оние околу неа.

Таа поддршка ја имаше кај нејзиниот сопруг принцот Филип, кој почина минатиот април, а ја набљудуваше и работата на нејзината мајка и татко кога Џорџ Шести се искачи на тронот.

– Кралицата, значи, што е можно појасно и дава до знаење дека ја препознава клучната улога што ја игра Камила и дека на крајот ќе ја игра како сопруга на Чарлс, изјави Викерс.

Трансформацијата на Камила од „омразена љубовница“ во „соодветна сопруга“ беше важна не само за неа и за Чарлс, туку и за целата монархија.

Првиот, неопходен чекор на патот кон таа трансформација беше нејзиното воведување како Војвотка од Корнвол кога се омажи за Чарлс.

Оттогаш, според Викерс, Камила не преземала никакви погрешни чекори. Работела дискретно, но ефикасно и го поддржувала и штитела својот сопруг и неговата работа. Само за Нова година кралицата Елизабета конечно ги откри своите чувства и ја воведе Камила во престижниот Ред на жартиерата.

Тоа беше најголемата чест што можеше да и се даде и доказ за нејзината целосна поддршка, истакнува Викерс.

Совршен тајминг

Само времето кога кралицата избра да ја објави својата желба за Камила носи голема симболика.

– Ова е важен момент за монархијата, тој што зборува колку за ликот на нејзиното височество, колку и за нејзината снаа, рече Викерс, додавајќи дека „со толку јасна визија за неговата улога, нашиот монарх со најдолг стаж можеби бил познат како Елизабета Постојана или Елизабета Помирувач.”

Откако кралицата ја објави својата желба Камила да ја земе титулата кралица, Чарлс и Камила во саботата објавија дека се „почестени со зборовите на нејзиното височество“.

Чарлс и се заблагодари на својата мајка, наведувајќи дека ова е можност земјата да се обедини и да ја прослави својата работа во служба на нацијата.

– Длабоко сме свесни за делот што ни го даде мајка ми со нејзината желба. Мојата драга сопруга беше моја постојана поддршка цело време кога работевме заедно за да му служиме и да го поддржуваме нејзиното височество и луѓето во нашите заедници, рече престолонаследникот.

Кралицата Елизабета Втора (95) се искачи на тронот на 6 февруари 1952 година, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести.

За време на нејзиното владеење често користела важни моменти за да ја потврди посветеноста на кралската должност, а тоа го направила во саботата и покрај тоа што се ближи до својот 96-ти роденден.

– Додека ја одбележуваме оваа годишнина, задоволство ми е да го обновам мојот завет што ви го дадов во 1947 година, дека мојот живот секогаш ќе ви биде посветен на ваша услуга, рече Елизабета, изразувајќи надеж и оптимизам за оваа година и заблагодарувајќи му се на семејството за нивната поддршка.