Голем број израелски тенкови денеска извршиле упад на истокот од градот Џабалја на северот од Појасот Газа и отвориле оган кон палестинските земјоделци, соопштија палестински безбедносни извори.

Според изворите, три булдожери и три тенка ги прегазиле границите и газеле земјоделско земјиште и фарми во внатрешноста на Појасот Газа. Тие уништиле земјиште, кренале насипи, отвориле оган и фрлиле канистри со чад.

Израелските беспилотни летала надлетувале за време на упадот.

Во неделата, шест израелски тенка нападнаа области источно од Бет Лахија и отворија оган кон палестинските земјоделци за да ги принудат да ги напуштат своите фарми, при што срамнија неколку земјоделски објекти. Палестинските земјоделци и рибари трпат скоро секојдневни напади од страна на израелските сили.

makfax.com.mk