Израелските сили пријавиле пресретнување беспилотно летало кое се приближувало до израелската граница од јорданска страна, соопштија израелските одбранбени сили, пренесува ТАСС.

Според ИДФ, дронот летал кон областа Бејт Шејан во северен Израел кога бил соборен.

„Леталото беше следено од единиците за воздушна контрола на ИДФ. Фрагментите од уништеното летало беа собрани од безбедносните сили за понатамошно испитување“, рекоа од ИДФ.

Не е јасно кој управувал со дронот, од каде полетал и дали бил вооружен со експлозив.

makfax.com.mk