Израел планира целосно да ја отвори својата економија до 5 април, откако ќе бидат вакцинирани сите граѓани што ги исполнуваат условите.

Планот е да се отворат фабрики за производство на вакцини од страна на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ во Израел, откри премиерот Бенјамин Нетанјаху денес на конференцијата во Тел Авив.

Досега, Израел ги увезуваше вакцините на „Фајзер“/ „Бионтек“ и „Модерна“, а најмалку 50 проценти од населението во земјата со девет милиони граѓани добија една доза, пренесува „Ројтерс“.

 

makfax.com.mk