Израел одобри буџет од 1,5 милијарди долари за потенцијален напад врз иранската нуклеарна програма, објави израелската ТВ Канал 12.

Таа сума вклучува средства за разни видови авиони, беспилотни летала за собирање разузнавачки информации, специјално оружје потребно за таков напад, на чија цел ќе бидат утврдени подземни објекти. Извештајот, кој не ги споменува изворите, беше објавен откако американските воздухопловни сили успешно го тестираа новиот уништувач на бункерот GBU – Казнено поправка 72 Адвент 5К.

Израелските медиуми наведуваат дека може да се користи бомба од околу 2.270 килограми. GBU-72 би носел тежок бомбардер или борбен авион, а Израел нема бомбардери што би можеле да носат толку големи разурнувачи. Помала бомба GBU-28 беше тајно продадена на Израел во 2009 година, но се смета дека не може да навлезе во нуклеарната централа Фордо, сместена длабоко под планината.

Американскиот тест наводно се базира на искуството од израелското бомбардирање на подземната тунел мрежа Хамас, за време на последната војна во појасот Газа во мај, објави Канал 12.

Целта е да се оживее нуклеарниот договор со големите сили.

Иран ги прекина преговорите со САД во јуни, а во меѓувреме, новиот ирански претседател, Ебрахим Раиси, беше избран да се спротивстави на договорот. Во септември, израелскиот началник на Генералштабот Авив Кохави изјави дека земјата во голема мера ги забрзала подготовките за акција против иранската нуклеарна програма и дека за тоа е наменето значително зголемување на буџетот за одбрана. Кохави во јануари рече дека израелската армија подготвува оперативни планови за моќен воен удар, а во август иранскиот нуклеарен напредок ја доведе армијата да ги забрза плановите благодарение на новиот буџет.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет предупреди на Генералното собрание на ОН во септември дека „зборовите нема да ги запрат центрифугите“ и дека Израел нема да дозволи Иран да се снабдува со нуклеарно оружје.

makfax.com.mk