Историската средба Доналд Трамп и Ким Јонг Ун доведена во прашање

Воените вежби на С. Кореја и САД, го предомислија Ким Јонг Ун за самитот... 

Стејт департментот соопштил дека нема никакви информации за тоа дека Пјонг Jанг сака да се откаже од планираниот самит САД и Северна Кореја, на кој би требало да се сретнат лидерите на двете земји Доналд Трамп и Ким Јонг Ун.

Северна Кореја неодамна соопштила дека ќе да ги откаже разговорите со Јужна Кореја на највисоко ниво, поради тоа што се одржани воените вежби на Јужна Кореја и САД, и се заканиле дека поради тие вежби ќе го откажат самитот со САД.

Извор: Танјуг

Поврзани

Најнови вести

Коментари