Разузнавачките и антитерористичките единици вчера извршиле рација во становите и хотелите во Истанбул каде што престојувале осомничените, земајќи им ги дигиталните документи и два пиштола со пригушувачи, пишува весникот Хабертурк.

Полицијата во Истанбул не била веднаш достапна за коментар.

Осомничените биле испрашувани од полицијата, се вели во извештајот, додавајќи дека турските разузнавачки служби долго време ги следат наводните атентатори.

Извештајот доаѓа по израелското предупредување минатата недела дека ирански агенти би можеле да извршат терористички напади врз израелски граѓани во Истанбул.

Израел издаде предупредување да не се патува во Турција откако иранскиот претседател Ебрахим Раиси вети одмазда за атентатот на висок функционер на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Техеран.

Извештајот за апсење доаѓа кога израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид треба да се сретне со турскиот колега Мевлут Чавушоглу во Анкара.

Според државната телевизија ТРТ, тоа е прва посета на Израел од ваков вид во последните 16 години. Двајцата дипломати ќе разговараат за именување амбасадори и за подобрување на соработката, од енергетиката до безбедноста, додаде ТРТ.

Од кризата во Газа во 2018 година, која ескалира поради отворањето на американската амбасада во Ерусалим, Израел и Турција немаат меѓусебни амбасадори.