Иранската државна новинска агенција ИРНА не даде детали за предлогот, но посочи дека Иран се уште не прифаќа посредување на Европската унија, и покрај предупредувањата дека нема да има повеќе преговори во тој случај.

Големите сили го чекаат одговорот на Техеран на предлогот за договор што на 26 јули го понуди високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. ЕУ се уште не потврдила дека добила предлог од Иран.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан вчера изјави дека неговата земја е подготвена да склучи договор доколку нејзините предлози бидат прифатени. Иранските власти во петокот објавија дека се подготвени да го прифатат конечниот текст за заживување на договорот во 2015 година.

Договорот за иранската нуклеарна програма, чие официјално име е Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA), беше потпишан во Виена во јули 2015 година од страна на Иран и групата „5 плус 1“, која се состоеше од пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН. (Кина, Франција, Русија, Велика Британија, САД) и Германија, како потписник во име на ЕУ.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја повлече својата земја од договорот во 2018 година и воведе санкции кон Иран, додека Иран како одговор почна да ги занемарува своите обврски од договорот.