Ирак погуби 38 припадници на Исламска држава

Ирак погуби 38 екстремисти, припадници на терористичката група Исламска држава.

Терористите беа затвореници кои ја добија казната утрово и беа погубени во ист ден.

Еден од екстремистите бил шведски државјанин, додека останатите биле Ирачани.

Настанот се случува во услови на критики од страна на некои невладини организации за смртната казна во Ирак. Во саботата, ирачкиот премиер Хајдар ал Абади го објави крајот на војната против Исламска држава на територијата на земјата,.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари